Szef MSZ Witold Waszczykowski w Hamburgu. Weźmie udział w szczycie OBWE
Udział w spotkaniu rady ministerialnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie jest głównym celem rozpoczętej w środę wieczorem trzydniowej wizyty szefa polskiej dyplomacji Witolda Waszczykowskiego w Hamburgu.
2016-12-07, 20:41
Jak poinformowała rzeczniczka prasowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych Joanna Wajda, podczas pobytu w Hamburgu Witold Waszczykowski ma ponadto zaplanowane spotkania dwustronne poświęcone m.in. promocji polskiej kandydatury na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych w latach 2018-2019.
W piątek, ostatniego dnia wizyty, polski minister spraw zagranicznych wygłosić ma wykład w Fundacji Koerbera w Hamburgu pt. "Rola Polski w Europie", poświęcony m.in. polsko-niemieckiemu pojednaniu.
"Skoncentrujemy się na poszukiwaniu rozwiązania konfliktu rosyjsko-ukraińskiego"
Tematem rozpoczynającego się w czwartek 23. posiedzenia rady zrzeszającej ministrów spraw zagranicznych krajów Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) ma być podsumowanie działań organizacji w minionym roku i omówienie kierunków na przyszłość.
Udział w obradach wziąć ma ok. 50 szefów dyplomacji krajów OBWE. Na zaproszenie szefa Ministerstwa Spraw Zagranicznych Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera do miasta, które jest największym niemieckim portem, przyjadą m.in. amerykański sekretarz stanu John Kerry i jego rosyjski odpowiednik Siergiej Ławrow.
Joanna Wajda zapowiedziała, że podczas spotkania w Hamburgu Polska będzie "koncentrować się na poszukiwaniu rozwiązania konfliktu rosyjsko-ukraińskiego".
Wśród priorytetowych dla naszej delegacji tematów - dodała - znajdzie się również przyszłość "kontroli zbrojeń" oraz "środków budowy zaufania" pomiędzy krajami członkowskimi OBWE, a także wzmocnienie "wymiaru ludzkiego" działań organizacji, odnoszącego się do takich kwestiach jak: wolne wybory, demokracja, prawa człowieka, poszanowanie praw mniejszości narodowych czy zwalczanie dyskryminacji i nietolerancji, w tym wobec chrześcijan.
***
Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie powstała w 1995 roku w nawiązaniu do tradycji Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie z czasów zimnej wojny, której największym sukcesem było podpisanie w 1975 roku Aktu Końcowego - dokumentu powszechnie uznawanego za przełom w relacjach między Wschodem a Zachodem.
Utworzona po zakończeniu zimnej wojny OBWE stawiała sobie za cel rozwój dialogu między dawnymi zimnowojennymi przeciwnikami z Zachodu i Wschodu, nie zdołała jednak zdobyć ani prestiżu, ani wpływów swojej poprzedniczki.
Działalność organizacji skupiającej obecnie 57 państw z Europy, Ameryki Północnej i Azji z biegiem lat wskutek pogłębiających się ponownie różnic między Zachodem a Rosją ulegała stopniowemu paraliżowi. Od 13 lat OBWE nie zdołała uchwalić żadnej wspólnej deklaracji politycznej.
Niemcy objęły przewodnictwo OBWE 1 stycznia 2016 roku, po Serbii, stawiając sobie za cel ożywienie działalności tego gremium. Po Niemcach przewodnictwo Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie przejmie Austria, a po niej Włochy.
PAP, kk
REKLAMA