Jak program Mieszkanie Plus może ożywić GPW?

Giełda może być dobrym źródłem finansowania Narodowego Funduszu Mieszkaniowego, czyli filaru programu Mieszkanie Plus, tak uważa Sławomir Horbaczewski, ekspert rynku nieruchomości.

2016-12-13, 23:28

Jak program Mieszkanie Plus może ożywić GPW?
Uchwałę ws. Narodowego Programu Mieszkaniowego rząd przyjął pod koniec września. Do tej pory podpisano 26 umów z samorządami w sprawie budowy mieszkań dla osób o średnich i niskich dochodach.Foto: Panthermedia

Posłuchaj

Jak Narodowy Fundusz Mieszkaniowy może ożywić inwestorów i giełdę, służąc jednocześnie swojemu celowi społecznemu, czyli realizacji programu Mieszkanie Plus, mówi w Polskim Radiu 24 Sławomir Horbaczewski, ekspert rynku nieruchomości./Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Na razie, jak wynika z doniesień medialnych, w rządzie spierają się dwie opcje.

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa chce, aby NFM był agencją rządową. Zaś Ministerstwo Rozwoju forsuje pomysł funduszu inwestycyjnego.

Narodowy Fundusz Mieszkaniowy jako fundusz inwestycyjny

Za tą drugą strukturą opowiada się gość Polskiego Radia 24.

Jak mówi, Mieszkanie Plus może być instrumentem rynkowym, może służyć powołaniu instrumentu rynkowego, natomiast fundusze inwestycyjne nie znalazły swojego właściwego miejsca na rynku w Polsce.

REKLAMA

̶  Rynek finansowy, czego częścią jest rynek kapitałowy jest zbyt słabo rozwinięty w Polsce i wydaje się, że Narodowy Program Mieszkaniowy idealnie się do tego celu nadaje – mówi ekspert.

I wyjaśnia, że jego struktury o charakterze komercyjnym, rządzące się specyficznymi prawami rynku, byłyby bardziej efektywne i realizowałyby inne cele ekonomiczne.

Narodowy Fundusz Mieszkaniowy może ożywić inwestorów i giełdę

Według gościa Polskiego Radia 24, stworzenie NFM jako funduszu inwestycyjnego rozwiązałoby także ważny problem warszawskiej giełdy.

̶  Jest to problem bezczynności giełdy jako miejsca, które powinno dopingować inwestorów do pozyskiwania kapitału poprzez rynek, a nie tylko poprzez bezpośrednie relacje z bankami czy inwestorami, mówi Sławomir Horbaczewski.

REKLAMA

Uchwałę ws. Narodowego Programu Mieszkaniowego rząd przyjął pod koniec września. Do tej pory podpisano  26 umów z samorządami w sprawie budowy  mieszkań dla osób o średnich i niskich dochodach.

Błażej Prośniewski, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej