Rosja uruchamia nowe połączenie kolejowe Moskwa- Warszawa-Berlin. Przez Białoruś
Rosyjska kolej uruchamia nowe połączenie z Warszawą i Berlinem. Pociąg będzie jeździł tranzytem przez Białoruś. Tymczasem nadal niedostępne dla obywateli państw trzecich, w tym Polaków są przejścia na granicy rosyjsko - białoruskiej.
2016-12-17, 15:43
Posłuchaj
To ma być szybkie połączenie Moskwa - Mińsk - Warszawa - Berlin. W uroczystości odprawienia pierwszego pociągu ma wziąć udział między innymi ambasador Polski Włodzimierz Marciniak.
Tymczasem Rosja kilka miesięcy temu zamknęła tranzyt przez Białoruś
Nie wiadomo, czy nowym składem będą mogli legalnie jeździć obcokrajowcy, bowiem kilka miesięcy temu Rosjanie zamknęli tranzyt przez Białoruś.
Z komunikatów Federalnej Służby Bezpieczeństwa, a także informacji zamieszczonych na stronach polskiego MSZ wynika, że granicę białorusko - rosyjską mogą przekraczać tylko obywatele tych dwóch państw.
Od sierpnia rosyjska straż graniczna nie przepuszcza od strony Białorusi samochodów osobowych z krajów Unii Europejskiej. Kierowcy muszą korzystać z objazdów przez Łotwę i Ukrainę.
REKLAMA
Nie ma jasności co do tranzytu kolejowego i lotniczego. Jednak polscy dyplomaci na stronach internetowych radzą, aby także z tych możliwości nie korzystać.
Strona rosyjska chce rozwiązać problem
W inauguracji nowego połączenia brał udział ambasador RP w Moskwie Włodzimierz Marciniak. Pytany przez PAP o kwestię przekraczania granicy ambasador powiedział, że przedstawiciele strony rosyjskiej „są świadomi problemu i cały czas informują o tym, że chcą go rozwiązać w miarę szybko”. Dyplomata zastrzegł, że strona rosyjska nie deklaruje terminów, w jakich kwestia ta mogłaby zostać rozwiązana.
Ambasador wskazał, że pociąg nie mógłby przejechać przez terytorium Polski bez współpracy z polską stroną i że za tę pomoc dziękował na sobotniej uroczystości minister transportu Rosji Maksim Sokołow.
Pasażerami pierwszego pociągu, który odjechał z Dworca Kurskiego, byli w sobotę obywatele Rosji. Jeden z pasażerów, który trasę Moskwa-Berlin przejeżdża koleją dwa razy do roku powiedział PAP, że nie wie jeszcze, „na czym polega niezwykłość” nowego pociągu, niemniej podróż trwa krócej, a stacja końcowa jest wygodniejsza.
Pociąg będzie kursował 2 razy w tygodniu, pokona trasę Moskwa-Berlin w 20 godzin
Pociąg będzie kursował dwa razy w tygodniu i pokonywał trasę Moskwa-Berlin w ciągu 20 godzin i 14 minut; dotąd podróż trwała 24,5 godziny. Tabor dla nowego połączenia wyprodukowała hiszpańska firma Patentes Talgo; wagony są wyposażone w automatyczny system zmiany szerokości torów. W ostatnich miesiącach rosyjskie służby graniczne zmieniły stanowisko w sprawie przekraczania granicy rosyjsko-białoruskiej przez obywateli państw trzecich, czyli np. krajów UE. Służby uznają, że ponieważ na granicy nie działają przejścia otwarte dla ruchu międzynarodowego, mogą ją przekraczać wyłącznie obywatele Rosji i Białorusi. Obywatele państw trzecich byli na przejściach drogowych z Białorusią zawracani i kierowani np. na łotewsko-rosyjskie czy ukraińsko-rosyjskie przejścia graniczne. W październiku przedstawicielstwo UE w Moskwie rekomendowało obywatelom Unii przekraczanie granicy z Rosją od strony Ukrainy i Białorusi.
W listopadzie szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow powiedział, że być może na granicy między Białorusią i Rosją powstaną tymczasowe punkty otwarte dla ruchu międzynarodowego.
Pociąg ma trzy przystanki w Polsce
W Polsce nowy pociąg Moskwa-Berlin po przekroczeniu granicy z Białorusią w Terespolu zatrzymuje się w Warszawie, Poznaniu i Rzepinie.
Jak informowały koleje rosyjskie RŻD dzięki zastosowanemu w taborze rozwiązaniu zmniejszy się czas potrzebny na dopasowanie rozstawu szyn zestawu z obowiązującego w Rosji (1520 mm) do standardu europejskiego (1435 mm). Zmiana ta odbywać się będzie w Brześciu na Białorusi i potrwa 20 minut w porównaniu z dwoma godzinami potrzebnymi w starych taborach. Na początku lat 90. polscy inżynierowie stworzyli zestawy kołowe umożliwiające automatyczną zmianę rozstawu zestawów kołowych w wózkach wagon
IAR, jk
Polecane
REKLAMA