Nowe zasady pracy dziennikarzy w parlamencie? Spotkanie marszałka Senatu z dziennikarzami

W poniedziałek odbyło się kolejne spotkanie Stanisława Karczewskiego z przedstawicielami mediów. - Spotkanie było niewątpliwie potrzebne. Dowiedziałem się, jakie są oczekiwania dziennikarzy, jakie są ich zastrzeżenia - wskazał marszałek Senatu.

2016-12-19, 13:57

Nowe zasady pracy dziennikarzy w parlamencie? Spotkanie marszałka Senatu z dziennikarzami

Posłuchaj

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski po sobotnim spotkaniu z dziennikarzami (IAR)
+
Dodaj do playlisty

- Podczas tego spotkania powiedziałem ponownie, że tym, którzy organizują pracę w Sejmie i w Senacie, zależy na tym, aby dostęp dziennikarzy do pracy posłów i senatorów, do pracy parlamentarnych, był pełen - podkreślił Stanisław Karczewski.

- Chcemy wprowadzić pewne zmiany - powiedział marszałek Senatu. Dodał, że umówił się z dziennikarzami, że nowe zasady zostaną wypracowane we współpracy z nimi.

- Ustaliliśmy, że zasady, które obowiązują do tej pory, będą obowiązywały nadal. Zobowiązałem się, że do 6 stycznia przedstawię nowe propozycje, a potem usiądziemy i będziemy rozmawiać o ostatecznych rozwiązaniach - oświadczył.

TVP

To było kolejne spotkanie

Do pierwszego doszło w sobotę późnym wieczorem. Jak wynika z ustaleń Polskiej Agencji Prasowej, zwrócił się o to do Stanisława Karczewskiego prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

REKLAMA

W trakcie rozmowy marszałek Senatu deklarował, że PiS jest gotowe wycofać się z dużej części ograniczeń, które chciało wprowadzić wraz z nowymi zasadami pracy dziennikarzy w parlamencie.

Jak mówił, w pracy dziennikarzy w Sejmie i Senacie nic się nie zmieni dopóki nie zostaną uzgodnione nowe zasady.

- Doszliśmy do wspólnego wniosku, że spotkamy się w poniedziałek o godz. 12, aby rozmawiać dalej na temat regulacji dotyczącej spraw organizacji pracy dziennikarzy w parlamencie, w Sejmie i w Senacie - poinformował Karczewski.

"

Stanisław Karczewski Doszliśmy do wspólnego wniosku, że spotkamy się w poniedziałek o godz. 12, aby rozmawiać dalej na temat regulacji dotyczącej spraw organizacji pracy dziennikarzy w parlamencie, w Sejmie i w Senacie

Zapowiedział, że w poniedziałek przyjdzie z pakietem propozycji do dyskusji.

Podkreślił, że przekazał dziennikarzom, że intencją PiS jest to, by usprawnić ich pracę i poprawić jej warunki.

REKLAMA

- Te warunki, prawie wszyscy stwierdziliśmy zgodnie, że nie są najlepsze, nie są dobre i że wymagają pewnych regulacji, pewnych zmian, które w żadnym stopniu nie ograniczą dostępu dziennikarzy do zdarzeń, jakie mają miejsce w Sejmie i w Senacie - wskazał.

- Nikt nigdy nie chciał ograniczyć dostępu dziennikarzy do ważnych zdarzeń politycznych, które mają miejsce w Sejmie i w Senacie - zapewnił marszałek.

Dodał, że na spotkaniu obie strony wyjaśniły sobie, że dotychczasowe zasady pracy dziennikarzy w parlamencie nadal obowiązują.

TVP

***

REKLAMA

W poniedziałek mija miesiąc od listu redaktorów naczelnych, zainicjowanego przez Press Club i podpisanego przez 28 redakcji w Polsce, w którym dziennikarze protestowali przeciwko planowanym ograniczeniom.

Co zaproponowano?

Zgodnie z planowanymi przez Kancelarię Sejmu zmianami, w budynku F, poza głównym gmachem Sejmu, miało powstać Centrum Medialne jako kluczowe miejsce współpracy polityków z mediami.

Powiązany Artykuł

sejmmm 1200 papp.jpg
Zmiany w parlamencie. Od nowego roku inne zasady dla dziennikarzy

Dostęp do Centrum miał być nieograniczony dla dziennikarzy. Obowiązywać miały przepustki kadencyjne, roczne i jednorazowe.

Jednocześnie ważne wydarzenia w parlamencie (m.in. posiedzenia Zgromadzenia Narodowego, wystawy, konferencje merytoryczne) miały być kwalifikowane do zwiększonej obsługi medialnej.

REKLAMA

Wówczas po uzyskaniu zgody organizatorów, wejście na teren parlamentu zostałoby umożliwione dwóm stałym korespondentom parlamentarnym danej redakcji, byłoby też możliwe uzyskanie jednorazowej karty wstępu do Sejmu.

Zmiany zakładały ponadto powstanie grupy stałych korespondentów parlamentarnych. Miał to być najwyższy status dziennikarza relacjonującego prace Sejmu i Senatu, dedykowany osobom o udokumentowanej przeszłości reporterów politycznych, regularnie pracujących w parlamencie.

Stali korespondenci parlamentarni mieli otrzymać specjalne przepustki obowiązujące do końca kadencji, gwarantujące nieograniczony dostęp do Centrum Medialnego oraz głównego gmachu Sejmu i Senatu.

kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej