Kobiety odchodzą z pracy nie z powodu 500+

Według Badań Aktywności Ekonomicznej Ludności, które robi Główny Urząd Statystyczny, od marca do września liczba biernych zawodowo osób zwiększyła się o 150 tys.

2016-12-30, 13:53

Kobiety odchodzą z pracy nie z powodu 500+
Kobiety nie chcą już pracować za 4-5 zł za godzinę.Foto: Pixabay

Posłuchaj

O tym, że program 500+ nie dezaktywizuje kobiet na rynku pracy, a wręcz zachęca do jej podjęcia, w audycji Aleksandry Tycner w radiowej Jedynce.
+
Dodaj do playlisty

Osoby te podały jako powód niepodejmowania pracy "obowiązki rodzinne związane z prowadzeniem domu". Interpretacja, która się pojawiła, była jednoznaczna - kobiety rezygnują z pracy z powodu programu 500+.

̶  Jeżeli chodzi o wpływ programu 500+ na aktywność zawodową kobiet, to tutaj trudno jednoznacznie wyizolować skutek tylko tego programu - mówi Grzegorz Baczewski z Konfederacji Lewiatan.

Wielu pracowników zmienia po prostu pracę

Jak zaznacza, od kwietnia, gdy rozpoczęto wypłaty świadczeń z tytułu 500+, nastąpiła zdecydowana poprawa sytuacji na rynku pracy, gdy wielu pracowników rozważało zmianę pracy, tak by więcej zarabiać, czy pracować zgodnie ze swoimi kwalifikacjami. 

̶  Być może jest jakiś poziom odejść w ogóle z rynku pracy związany z pobieraniem tego świadczenia - dodaje Baczewski.

REKLAMA

Odchodzą z powodu 500+ w większości, gdy mają niskie dochody

Jak jednak zaznacza, ten skutek widoczny jest w przypadku osób osiągających niskie dochody, czyli w takich branżach jak sprzątanie, ochrona, katering, niskopłatne usługi.

̶  Często w tych sektorach zatrudniano pracowników na umowach zlecenia, co oznaczało, że otrzymywali oni wynagrodzenie nawet niższe od płacy minimalnej, mówi Baczewski.

Kobiety nie chcą już pracować za 4-5 zł za godzinę

Podobnego zdania jest minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Elżbieta Rafalska.

Trzeba lepiej płacić za pracę

I podkreśla, że jeśli dotyczy to niskopłatnej pracy i pracodawcy nie znajdują na rynku chętnych do pracy kobiet za 4-5 złotych, to dzisiaj pracodawcy powinni się pogodzić z faktem, że przy takim rynku trudniej się negocjuje z kobietami, nie ubolewać, tylko lepiej płacić.  

REKLAMA

Wzrost bierności zawodowej wśród kobiet nie posiadających dzieci

Minister Rafalska dodaje jednocześnie, że największa bierność zawodowa wśród kobiet nastąpiła właśnie wśród kobiet nie posiadających dzieci.

̶  Jeśli chodzi o kobiety posiadające więcej niż troje dzieci, to tam zaobserwowano spadek, nie wzrost, bierności zawodowej, powiedziała minister Rafalska. 

Rośnie liczba pracujących kobiet

Natomiast generalnie liczba pracujących kobiet i wskaźnik zatrudnienia rosną.

̶  Równocześnie maleje liczba bezrobotnych kobiet i stopa bezrobocia - takie są dane z Badań Aktywności Ekonomicznej Ludności za trzeci kwartał - mówi Rafalska.

REKLAMA

̶  W przypadku współczynnika aktywności zawodowej kobiet, to nie wynika to z rzekomej dezaktywizacji spowodowanej programem 500+, lecz z powodu spadku ludności w wieku 15 i więcej lat, dodaje minister. 

Nie ma więc żadnego dowodu, że akurat program 500+ negatywnie wpływa na rynek pracy.

Nikt nie deklaruje, że zamierza zrezygnować z pracy z powodu 500+

W październikowych badaniach rodzin przeprowadzonych przez CBOS, ani jedna osoba nie zadeklarowała, że zamierza rezygnować z pracy ze względu na otrzymywane świadczenie. 5 proc. respondentów powiedziało natomiast, że zamierza podjąć lub podjęło pracę.

Aleksandra Michałek-Tycner, jk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej