Polityka zdominuje światową gospodarkę w tym roku

Jaki będzie rok 2017 w światowej i polskiej gospodarce? Odpowiedzi na to pytanie szukali goście Pulsu Gospodarki.

2017-01-02, 14:11

Polityka zdominuje światową gospodarkę w tym roku
Od lewej: Mariusz Adamiak, Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek i Marek Kłoczko, foto: PR24

Posłuchaj

Puls gospodarki cz.1 – gośćmi Polskiego Radia 24 byli Małgorzata Starczewska - Krzysztoszek główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan, Mariusz Adamiak dyrektor Biura Strategii Rynkowych w PKO Banku Polskim, Marek Kłoczko wiceprezes i dyrektor generalny Krajowej Izby Gospodarczej (Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Jak mówi Małgorzata Starczewska - Krzysztoszek główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan już w styczniu wydarzy się coś, co będzie mieć wpływ nie tylko na gospodarkę amerykańską, ale również światową. Urząd Prezydenta obejmie Donald Trump.

- 20 stycznia nowy prezydent Stanów Zjednoczonych obejmuje prezydenturę. To będzie zupełnie inny prezydent od tych, którzy urzędowali przed nim. Ta zmiana będzie miała bardzo duży wpływ nie tylko na kwestie polityczne, bo to jest oczywiste, ale także na gospodarkę. W programie wyborczym, który głosił prezydent elekt, było bardzo wiele elementów, które mogą sprawić, że kapitał amerykański wróci do USA. To będzie oznaczać, że trudniej będzie nam pozyskiwać pieniądze – podkreśla ekonomistka.


Posłuchaj

Małgorzata Starczewska - Krzysztoszek główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan: duże zmiany w Ameryce 0:47
+
Dodaj do playlisty

Dużo ważnych wyborów w Europie

Mariusz Adamiak dyrektor Biura Strategii Rynkowych w PKO Banku Polskim dodaje, że nie tylko wybory w Stanach Zjednoczonych, ale również w innych krajach będą mieć przełożenie na gospodarkę.

- Jeśli chodzi o gospodarkę, zarówno naszą, jak i międzynarodową, to nie powinien być zły rok. Powinien być nieco lepszy, niż ten mijający. Główne gospodarki świata: amerykańska, strefy euro powinny rosnąć nieco szybciej niż w roku 2016. Polska podobnie, jeśli odbiją nam inwestycje, a na to jest szansa w drugiej połowie roku. Mamy rok bardzo ważnych wyborów w Europie. Zaczynamy w Holandii, potem jest Francja, czyli kraj kluczowy, jeśli chodzi o strefę euro, na jesieni Niemcy, być może przedterminowe wybory we Włoszech, a jeśli nawet nie, to będzie to czas kampanii. W sferze politycznej jest dużo ryzyka. Więc ten rok nie powinien być taki zły, ale po drodze jest dużo skórek od bananów, na których można się poślizgnąć – uważa gość.

REKLAMA


Posłuchaj

Mariusz Adamiak dyrektor Biura Strategii Rynkowych w PKO Banku Polskim: o tym, że to będzie rok pełen ryzyka 1:22
+
Dodaj do playlisty

Napięciowe jest nadal duże

Także Marek Kłoczko wiceprezes i dyrektor generalny Krajowej Izby Gospodarczej najbardziej obawia się ryzyka politycznego.

- Jestem ciekaw jaką ostatecznie politykę handlową będzie prowadzić Trump względem Chin. Kluczową kwestią jest również Rosja. Jeśli chodzi o Europę, to Brexit aż takiego wpływu na polską gospodarkę by nie miał, gdyby nie wpisywały się w to inne procesy i ryzyka. W Polsce napięcia nie spadają, tylko cały czas utrzymują się na bardzo wysokim poziomie. Ten rok zapoczątkuje trendy na przyszłe lata, oby były to trendy korzystne, boję się, że tak może nie być – podkreśla.


Posłuchaj

Marek Kłoczko wiceprezes i dyrektor generalny Krajowej Izby Gospodarczej: ten rok zapoczątkuje trendy na przyszłe lata 0:50
+
Dodaj do playlisty

Poza tym bezrobocie w Polsce zbliży się do poziomu bezrobocia naturalnego, brak rąk do pracy będzie coraz większym problemem. Wróci inflacja, ale RPP najprawdopodobniej poczeka z podwyżkami stóp procentowych.

Sylwia Zadrożna, abo

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej