Jak zmienić dostawcę energii i nie dać się oszukać

2017-01-13, 08:00

Jak zmienić dostawcę energii i nie dać się oszukać
mat. ilustracyjne. Foto: pixabay.com/Counselling

Z danych urzędu Regulacji Energetyki wynika, że w ostatnich latach coraz chętniej zmieniamy dostawców prądu. Boom w handlu energią często wykorzystują nieuczciwi sprzedawcy. – To nie konsumenci szukają ofert, tylko ofert znajdują konsumentów. Kwestie związane z nieuczciwą zmianą dostawcy energii dominują w reklamacjach na tym rynku – mówił w audycji Pogotowie Konsumenckie Andrzej Bućko, wiceprezes Federacji Konsumentów.

Posłuchaj

12.01.2017 Andrzej Bućko: bardzo gorąco zachęcam do czytania warunków świadczenia usług
+
Dodaj do playlisty

Gość Polskiego Radia 24 mówił na jakie kwestie należy wracać uwagę przy zmianie dostawcy prądu. – Powinniśmy podchodzić z rezerwą do wszystkich osób, które przychodzą do nas do  domu. Przepisy mówią, że konsumenci nie muszą podpisywać żadnych aneksów przy zmianie dostawcy. W przypadku ofert rynkowych pojawia się bardzo często tzw. opłata handlowa, dołączana do każdego rachunku, bez względu na wysokość rachunku – powiedział Andrzej Bućko.

Wiceprezes Federacji Konsumentów wyjaśniał też na jakich zasadach działa rynek energii w Polsce. - Mało kto zdaje sobie sprawę, że każdy kto ma prąd w domu, ma zawartą umowę z dwiema firmami. Pierwszy podmiot to jest operator systemu dystrybucyjnego, a drugi to jest sprzedawca. Ten drugi sprzedaje nam kilowatogodziny, a operator systemu jest właścicielem kabla, po którym prąd do nas płynie. Operator zawsze jest stały, natomiast sprzedawcę możemy zmienić – wyjaśniał Andrzej Bućko.

Jak podkreślał Andrzej Bućko, oferowane stawki rynkowe za dostawę energii mogą się różnić między sobą- Jeżeli nigdy nie zmienialiśmy dostawcy energii, to na pewno korzystamy z regulowanej oferty, czyli kupujemy energię od dużych grup energetycznych po stawkach zatwierdzonych przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Natomiast gdy zechcemy dostawcę zmienić, to przy pierwszej zmianie wchodzimy w ofertę rynkową, gdzie ceny są kształtowane przez prawa rynku. Te oferty mogą się różnic między sobą – mówił gość Polskiego Radia 24.

Więcej w całej rozmowie. W programie też wypowiedź Rafała Zasonia, redaktora naczelnego portalu Wysokienapięcie.pl nt. o zmian na rynku energii w Polsce w ostatnich latach.

Gospodarzem audycji była Justyna Golonko.

Polskie Radio 24/kk

Pogotowie Konsumenckie w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 12.01.2017

Godzina emisji: 21:33


Polecane

Wróć do strony głównej