Tylko do 20 stycznia można wybrać formę opodatkowania
Przedsiębiorcy, którzy chcą zmienić formę opodatkowania prowadzonej działalności gospodarczej, musza się spieszyć. Na zgłoszenie ewentualnej zmiany do urzędu skarbowego mają bowiem czas tylko do 20 stycznia.
2017-01-16, 20:10
Posłuchaj
Decyzję trzeba dobrze przemyśleć, bowiem wybór niższej stawki w ostatecznym rachunku niekoniecznie musi oznaczać korzyści.
Jakie formy opodatkowania
Przedsiębiorcy do wyboru mają skalę podatkową, 19-toprocentowy podatek liniowy, ryczałt i najprostszą formę, czyli kartę podatkową.
̶ W przypadku dwóch pierwszych możliwości, wybór zależy przede wszystkim od dochodów – mówi Marek Gadacz, ekspert PWC.
Kiedy opłaca się przejście na stawkę liniową 19-procentową
Jak podkreśla, przedsiębiorca musi założyć określone dochody podatkowe aby pozostać w skali podatkowej bądź przejść na stawkę liniową – 19-procentową.
REKLAMA
̶ Na pewno przedsiębiorcy, którzy przewidują przekroczenie progu z 18 na 32 procent, powinni rozważyć przejście na stawkę liniową 19-procentową, tyle, że trzeba przewidzieć jak duże będzie to przekroczenie, gdyż przy kilku tysiącach złotych to się może nie opłacać – mówi ekspert.
̶ Jeśli dochody są istotnie większe od tych 82 tys. zł, to przejście na stawkę liniową może być bardziej opłacalne, dodaje, gość radiowej Jedynki.
Stawka liniowa eliminuje rozliczanie z małżonkiem
Tu warto jednak pamiętać, że wybierając 19-procentową stawkę, przedsiębiorca nie ma możliwości skorzystania ze wspólnego rozliczenia z małżonkiem.
̶ Mimo to, to właśnie podatek liniowy najczęściej jest wybierany – mówi Łukasz Bączyk, menager w Crido Taxand.
REKLAMA
Dwie korzyści z liniowego. Jedna dotyczy składki ZUS
̶ Bo daje możliwość nie wchodzenia w progresję oraz przedsiębiorcy mają możliwość skorzystania z preferencyjnych składek na ZUS, a to połączenie daje niskie oprocentowanie dla przedsiębiorców – mówi ekspert.
Przy ryczałcie trzeba pamiętać o limitach przychodów
Inną formą opodatkowania dostępną dla przedsiębiorców jest ryczałt, jednak nie wszyscy będą mogli z niego skorzystać.
̶ Barierą może być wysokość przychodów –tłumaczy Marek Gadacz.
Jak wyjaśnia, do końca 2016 r. limit wynosił 160 tys. euro, w tym roku wynosi 250 tys. euro.
REKLAMA
Podatek ryczałtowy płacimy od przychodów
Tu powinien przedsiębiorca sprawdzić wg jakiej stawki jego działalność będzie opodatkowana, bo jest ich kilka. Musi też pamiętać, że podatek płaci się od przychodu.
̶ To oznacza, że bez względu na wynik ekonomiczny firmy, zapłacimy podatek. Czyli może się zdarzyć sytuacja, że mamy stratę, a my płacimy podatek, mówi gość radiowej Jedynki.
Podatek w postaci karty podatkowej
̶ Drobni przedsiębiorcy mogą się zdecydować też na opłacanie stałej kwoty daniny, niezależnie od faktycznie uzyskiwanych przychodów, czyli wg karty podatkowej – mówi Łukasz Bączyk
Jak tłumaczy, to jest najprostszy sposób rozliczenia, gdzie deklaruje się działalność, a urząd wskazuje jakie kwoty należy wpłacać w danym roku.
REKLAMA
̶ Tyle, że ponieważ obowiązują przy tej formie limity zależne od działalności, to bardzo mało osób korzysta z tej formy opodatkowania – mówi Bączyk.
Tą prostą formą opodatkowane są m.in. usługi krawieckie, zegarmistrzowskie, wulkanizatorskie czy taksówkarskie.
Przedsiębiorca, który nie zdąży zgłosić zmiany formy opodatkowania do urzędu skarbowego przed 20 stycznia, będzie musiał się rozliczać na zasadach ogólnych jeśli jest nowym przedsiębiorcą lub stosować dotychczasowe zasady przy kontynuacji biznesu.
Elżbieta Szczerbak, jk
REKLAMA
16.01 GPW
REKLAMA