Ordynacja wyborcza: Potrzebujemy jasnych procedur wyborczych

Projekt reformy ordynacji wyborczej ma wkrótce trafić do Sejmu. Zmiany proponowane przez Prawo i Sprawiedliwość mają dotyczyć odejścia od systemu proporcjonalnego w wyborach do Sejmu na rzecz systemu mieszanego. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli Paweł Zdun (Ruch Kontroli Wyborów) i prof. Mikołaj Cześnik (Fundacja Batorego).

2017-01-24, 16:41

Ordynacja wyborcza: Potrzebujemy jasnych procedur wyborczych
mat. ilustracyjne. Foto: STANISLAW KOWALCZUK / EAST NEWS

Posłuchaj

24.01.17 - Mikołaj Cześnik: apelowałbym o czystość procedur wyborczych.
+
Dodaj do playlisty

Zdaniem Pawła Zduna zmiana ordynacji wyborczej jest niezbędna i oczekiwana od dawna. - Już od czasów Polski Ludowej, czyli od 1944 roku, wybory były w mniejszym lub większym stopniu fałszowane. Odbywało się to niestety przy pomocy urzędników państwowych – powiedział Paweł Zdun i dodał, że trzeba dokonać takich zmian, aby uniemożliwiać fałszowanie wyborów w przyszłości.

Jak przypomniał prof. Mikołaj Cześnik, to Sąd Najwyższy zajmuje się orzekaniem, czy mieliśmy do czynienia z przestępstwami, które mogłyby sprawić uznanie wyborów za nieważne.

Gość audycji stwierdził ponadto, że jego zdaniem prawo wyborcze jest w Polsce modyfikowane zbyt często. - Zmiany prawa wyborczego odbywają się co kilka lat. Propozycje, jakie pojawiają się ostatnio, nie są żadnym rozwiązaniem problemów – podkreślił prof. Mikołaj Cześnik. - Mam pretensje do polityków, że podważyli zaufanie obywateli do procedur wyborczych. Będziemy za to długo płacić – dodał politolog.

Paweł Zdun dodał, że trzeba zreformować całą strukturę wyborów. Jak to osiągnąć? - Przede wszystkim przez rozwiązanie pionowej struktury Państwowej Komisji Wyborczej, Krajowego Biura Wyborczego i wszystkich podległych komórek – powiedział przedstawiciel RKW.

REKLAMA

Gospodarzem audycji był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/kawa

_____________________

Data emisji: 24.01.17

Godzina emisji: 15.45

 

REKLAMA

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej