Ustawa metropolitalna. "Kontekst polityczny jest ewidentny"
Miniony tydzień upłynął pod znakiem dyskusji nad projektem ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy. - Prawo i Sprawiedliwość głosem Jacka Sasina próbuje narzucić przekaz, że partia rządząca realizuje projekt Platformy Obywatelskiej, czyli ustawę metropolitalną, którą PO forsowała w 2015 roku, tylko w sposób ulepszony. Podstawową różnicą jest to, że PO nie ingerowała w wybór prezydenta Warszawy, a gminy musiały się zgodzić na te rozwiązania – mówił Michał Wróblewski, "Fakt". Gościem Polskiego Radia 24 był również Jakub Jałowiczor, "Gość Niedzielny".
2017-02-05, 11:30
Posłuchaj
Jak podkreślał Jakub Jałowiczor, poparcie dla zmian przebiega wzdłuż głównej osi podziału politycznego w Polsce. - Jeśli chodzi o koordynację transportu, to Warszawa i okolice tego wymagają. Np. Marki chciały już od jakiegoś czasu zostać włączone do Warszawy. W sprawie zaczęły się wielkie emocje, więc wiadomo już, że za ustawą są ci, którzy są za PiS-em, a przeciwko ci, którzy sprzeciwiają się rządowi. Natomiast rzeczywiście nie przynosi chluby autorom projektu fakt, że zapomnieli wpisać do projektu Podkowy Leśnej – powiedział gość Polskiego Radia 24.
Według Michała Wróblewskiego to pominięcie wynika z faktu, że mieszkańcy Podkowy Leśnej w wyborach wielokrotnie opowiadali się za Platformą Obywatelską. - Podkowa Leśna to szczegół, ale jakże wymowny, który stał się takim miastem-pretekstem opozycji do tego, by twierdzić, że PiS tak naprawdę napisało tę ustawę na kolanie. Wielu twierdzi, że ta ustawa powstała w MSWiA, a Jacek Sasin, jako twarz ustawy, w jednym z ostatnich wywiadów nie potrafił odpowiedzieć na pytanie ile artykułów ma ustawa – mówił publicysta "Faktu".
Z kolei Jakub Jałowiczor zwracał też uwagę na nieczyste intencje opozycji. - Jeśli chodzi o wątek polityczny, że PiS zmienia układ sił politycznych, ten argument jest obosieczny. Rzeczywiście PiS może mieć lepszą sytuację, ale z drugiej strony można powiedzieć, że opozycja protestuje, ponieważ ona będzie w gorszej sytuacji niż teraz – stwierdził dziennikarz "Gościa Niedzielnego".
Więcej w całej rozmowie. Komentatorzy dyskutowali również o rządowej odmowie przyjęcia dziesięciu sierot z Aleppo.
REKLAMA
Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski.
Polskie Radio 24/kk
_______________________
Data emisji: 05.02.2017
Godzina emisji: 09:15
Polecane
REKLAMA