Zmiana granic miasta Warszawy? W marcu odbędzie się referendum w stolicy
Rada Warszawy zdecydowała w poniedziałek, że 26 marca odbędzie się referendum gminne, w którym mieszkańcy stolicy odpowiedzą na pytanie czy są "za zmianą granic miasta stołecznego Warszawy poprzez dołączenie kilkudziesięciu sąsiednich gmin".
2017-02-06, 17:25
Posłuchaj
Zdaniem posła PO Jacka Szczerby proponowane rozwiązania są szkodliwe dla Warszawy i warszawiaków (IAR)
Dodaj do playlisty
Projekt w sprawie przeprowadzenia referendum złożył szef klubu radnych Platformy Obywatelskiej w Radzie Warszawy Jarosław Szostakowski (Platforma ma większość w Radzie). Przeciwko inicjatywie byli m.in. radni Prawa i Sprawiedliwości.
Zgodnie z przyjętą uchwałą pytanie w referendum ma brzmieć: "czy jest Pan/Pani za zmianą granic miasta stołecznego Warszawy poprzez dołączenie kilkudziesięciu sąsiednich gmin?". Pod pytaniem umieszczone będą dwa warianty odpowiedzi: "TAK"/"NIE".
Teraz uchwała trafi do wojewody mazowieckiego, którym obecnie jest Zdzisław Sipiera (PiS). Wojewoda może nie zgłosić zastrzeżeń do uchwały albo stwierdzić jej nieważność. W tym drugim przypadku miasto może odwołać się od decyzji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
"Warszawo decyduj"
- Niech warszawiacy odpowiedzą na pytanie czy są za zmianą granic miasta stołecznego Warszawy - powiedział Jarosław Szostakowski. - Nic o nas bez nas, Warszawo decyduj - dodał polityk Platformy Obywatelskiej.
Według niego PiS-owski projekt ustawy o ustroju Warszawy tworzy "megapowiat", odbierając przy tym podmiotowość gminom, które miałyby zostać przyłączone do miasta.
Szef PO Grzegorz Schetyna ocenił z kolei, że projekt to "pomysł absurdalny, polityczny". - Nie wyobrażamy sobie, żeby można było go wprowadzać wbrew opinii czy wbrew woli mieszkańców i Warszawy, i podwarszawskich gmin - zaznaczył.
Projekt krytykuje również obecna prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
"Rozpętała się histeria"
- Chciałem wyrazić wielkie zdumienie histerią, która została rozpętana przez część samorządowców, szczególnie związanych z PO czy PSL. To dziwi. Projekt ustawy, który został złożony to pewnego rodzaju propozycja do dyskusji - wskazał poseł Prawa i Sprawiedliwości Jacek Sasin.
Jak wyjaśnił, konsultacje będą prowadzone zarówno z samorządami, jak i bezpośrednio z mieszkańcami. - Chciałbym, aby pierwsze czytanie odbyło się nad projektem, który będzie znacząco poprawiony w stosunku do tego projektu - podkreślił.
Poinformował, że w środę z inicjatywy wojewody mazowieckiego odbędzie się spotkanie w Urzędzie Wojewódzkim z prezydentami, burmistrzami, wójtami i przewodniczącymi rad gmin, miast i miejscowości, które miały wejść zgodnie z projektem w skład metropolii warszawskiej.
REKLAMA
TVP
***
Zgodnie z projektem ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy, złożonym w Sejmie przez PiS, stolica stałoby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która objęłaby ponad 30 gmin. Jedną z nich byłaby gmina miejska Warszawa (obecne miasto stołeczne Warszawa), składająca się z 18 dzielnic.
Zgodnie z propozycją miasto stołeczne Warszawa swoim zasięgiem objąć ma gminę Warszawa oraz gminy: Błonie, Brwinów, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Halinów, Izabelin, Jabłonna, Józefów, Karczew, Kobyłka, Konstancin-Jeziorna, Legionowo, Lesznowola, Łomianki, Marki, Michałowice, Milanówek, Nadarzyn, Nieporęt, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Piastów, Pruszków, Raszyn, Stare Babice, Sulejówek, Wiązowna, Wieliszew, Wołomin, Ząbki, Zielonka.
kk
REKLAMA