Zbyt mały nadzór nad medycyną laboratoryjną? Eksperci chcą zmian

Diagności laboratoryjni chcą zmian dotyczących nadzoru nad placówkami, które analizują badania. Jak mówiła w Polskim Radiu 24 Elżbieta Puacz, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych, na rynku pojawiło się wiele laboratoriów, które świadczą usługi niskiej jakości. – To niebezpieczne dla pacjentów – podkreślała ekspertka.

2017-02-08, 14:45

Zbyt mały nadzór nad medycyną laboratoryjną? Eksperci chcą zmian
Zdjęcie ilustracyjne/fot.Glow Images/East News

Posłuchaj

8.02.17 Elżbieta Puacz o problemach dotyczących funkcjonowania medycyny laboratoryjnej
+
Dodaj do playlisty

Jak oceniała na naszej antenie Elżbieta Puacz, problemy związane z działalnością laboratoriów diagnostycznych w Polsce są wynikiem błędów systemowych. – Badania, bez wyceny, zostały „wrzucone” do świadczeń lekarskich. Lekarz, otrzymując pulę środków na daną usługę, uważa, że sam bezpośrednio płaci za badanie. Określa to jako koszt – wskazywała gość Polskiego Radia 24, zauważając, że taka sytuacja prowadzi do patologii, czyli pojawiania się na rynku nierzetelnych laboratoriów.

– Lekarze zaczęli szukać tańszych, niekoniecznie lepszych laboratoriów. W ten sposób w Polsce pojawiły się placówki, dla których jakość nie ma znaczenia. Ważna jest za to niska cena, by przejąć rynek. To niebezpieczne dla pacjentów, ponieważ dobre jakościowo laboratoria nie są konkurencyjne – mówiła Elżbieta Puacz. – Brakuje w Polsce nadzoru nad medycyną laboratoryjną – pointowała ekspertka.


Elżbieta Puacz/fot.PR24/MS Elżbieta Puacz/fot.PR24/MS

Więcej w całej rozmowie.

Polskie Radio 24/mp

REKLAMA

____________________

Data emisji: 8.02.17

Godzina emisji: 14.16


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej