Grecja: demonstracja ponad 2 tysięcy rolników w Atenach
Na demonstrację do Aten przyjechało ponad dwa tysiące rolników. Protestują oni przeciwko polityce rządu Aleksisa Tsiprasa i Unii Europejskiej. Zapowiadają, że jeśli dzisiejszy protest nie odniesie skutku, zaostrzą blokady, które ustawiają w kraju od 23 stycznia.
2017-02-14, 15:04
Posłuchaj
Rolnicy podkreślają, że dzisiejsza demonstracja jest sygnałem wysłanym w stronę rządu.
- Nie zaakceptujemy nowych reform. Uda nam się przetrwać i pozostać na naszej ziemi - mówił jeden z protestujących Jorgos Paterakis.
"Zduszenie małych i średnich przedsiębiorstw rolnych"
Demonstranci, którzy zjechali do Aten między innymi z Krety i Larisy, podkreślają, że obecna polityka rolna doprowadza do zduszenia małych i średnich przedsiębiorstw rolnych. Żądają głównie obniżenia ich składek ubezpieczeniowych, zwiększenia kwoty wolnej od podatku, nieopodatkowanego oleju napędowego i zagwarantowania cen minimalnych na produkty rolnicze.
Związkowcy nawołują wszystkich Greków, którzy nie zgadzają się z polityką rządu Aleksisa Tsiprasa i Unii Europejskiej do wsparcia ich protestu. W tym samym czasie rolnicy w północnej Grecji zablokowali symbolicznie dojazd do przejścia granicznego z Macedonią, aby pokazać, że protesty nie zakończą się, jeśli nie zostaną zrealizowane ich postulaty. Protest rolników wspiera ruch PAME i wiele związków zawodowych rzemieślników i kupców.
REKLAMA
IAR, awi
REKLAMA