Hiszpańska lewica będzie bardziej radykalna?

Pablo Iglesias został ponownie wybrany na szefa lewicowej, hiszpańskiej partii Podemos. – To oznacza, że ugrupowanie może się radykalizować – oceniał w Świecie w Powiększeniu Maciej Okraszewski z portalu „Dział Zagraniczny”.

2017-02-14, 20:08

Hiszpańska lewica będzie bardziej radykalna?

Posłuchaj

14.02.17 Hiszpańska lewica będzie bardziej radykalna?
+
Dodaj do playlisty

Członkowie Podemos, ponownie wybierając Iglesiasa na szefa partii, udzielili poparcia pierwotnej, lewicowej wizji ugrupowania. Inigo Errejon, który również starał się o stanowisko, forsował bardziej umiarkowane podejście, mające przyciągnąć do Podemos wyborców pozostałych opcji politycznych.

– Gdyby wygrał konkurent Iglesiasa, partia otwierałaby się na mniej lewicowych wyborców. Natomiast obecny lider ugrupowania zakonserwuje ostry, polityczny kurs. Będzie musiał go nawet jeszcze bardziej zradykalizować, bo przed wyborami wszedł w wewnętrzną koalicję z frakcją antykapitalistyczną, która jest niezwykle wpływowa w Podemos – komentował w Polskim Radiu 24 Maciej Okraszewski.

Podemos dostało się do parlamentu w 2014 roku na fali społecznych protestów przeciw polityce zaciskania pasa i skandalom korupcyjnym z udziałem polityków największych partii. W wyborach parlamentarnych w 2016 roku wywalczyło sobie pozycję trzeciej siły politycznej.

Więcej w całej rozmowie.  

Gospodarzem programu była Agata Kasprolewicz.

Polskie Radio 24/PAP/mp

Świat w Powiększeniu - wszystkie audycje.

____________________

Data emisji: 14.02.17

Godzina emisji: 19.35


Polecane

Wróć do strony głównej