Globalne bezpieczeństwo a arsenały nuklearne
Rada Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych jednogłośnie potępiła test rakiety balistycznej przeprowadzony przez Koreę Północną. Jednocześnie poinformowała, że podejmie "zdecydowane kroki" przeciwko Pjongjangowi. O globalnym bezpieczeństwie, w kontekście arsenałów rakietowych i nuklearnych, mówił w audycji Świat w Powiększeniu Andrzej Hładij z Defence24.
2017-02-15, 21:20
Posłuchaj
Gość tłumaczył, że od momentu powstania broni jądrowej światowe mocarstwa, wchodzące w skład Rady Bezpieczeństwa ONZ starały się zahamować wyścig zbrojeń i ograniczyć liczbę państw dysponujących tego typu bronią. – Obecnie, oprócz wielkiej piątki, są to Indie, Pakistan, Korea Północna i prawdopodobnie Izrael – mówił.
Hładij podkreślał, że należy jednak zwrócić uwagę na to, jakiego rodzaju rakiety posiadają dane kraje. – Rosja buduje szereg nowych systemów bojowych, Stany postawiły na rozwój systemów obronnych w Korei dominują systemy taktyczne – wyjaśniał. Na ocenę zagrożenia na arenie międzynarodowej ma również wpływ to, jakiego typu państwa, władza, posiada taki oręż. – Na przykład Korea jest postrzegana jako kraj agresywny, nieprzewidywalny, o nieuregulowanej sytuacji. Wielokrotnie grozi. To budzi obawy, większe niż Indie, które mówią wprost, że chcą rakiety tylko do celów obronnych – zaznaczył.
Gość wskazywał, że w przyszłości o tym, jakie państwa będą posiadały broń jądrową zadecyduje m.in. siła NATO. – Niemcy, Japonia, Australia, to kraje w których stworzenie broni atomowej zależy od decyzji politycznych. Kluczowa będzie rola tego, na ile te państwa będą się czuły bezpiecznie z obecnym parasolem – podsumował.
W Świecie w Powiększeniu również o stosunkach na linii Rosja-Białoruś. Gościem był Kamil Kłysiński z Ośrodka Studiów Wschodnich.
REKLAMA
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu był Paweł Lekki.
Polskie Radio 24/ip
Świat w Powiększeniu w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
REKLAMA
___________________
Data emisji: 15.02.2017
Godzina emisji: 19:33
REKLAMA