Czy Niemcy zwiększą wydatki na obronność? Szef niemieckiego MSZ: może być z tym problem
Niemcy zwiększą wydatki na obronność. Zapowiedziała to kanclerz Angela Merkel w czasie dorocznej Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium. Tymczasem szef MSZ Niemiec Sigmar Gabriel przyznaje, że jego kraj może mieć problem ze znalezieniem 25 miliardów euro, tak by osiągnąć narzucony przez NATO poziom wydatków na obronność, wynoszący dla wszystkich państw członkowskich 2 procent PKB.
2017-02-18, 16:47
Posłuchaj
Podczas dwóch ostatnich szczytów NATO liderzy krajów członkowskich zobowiązali się przeznaczać co najmniej 2 procent PKB na obronność. Kanclerz Angela Merkel zapowiedziała w czasie dorocznej Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium, że finansowanie wojska zostanie zwiększone, choć nie wiadomo, czy do poziomu ustalonego w NATO. – Mogę powiedzieć, tak jak ministrowie obrony, że zrobimy wszystko, co w naszej mocy. Czujemy się zobowiązani, by wypełnić to zadanie – mówiła Merkel.
Powiązany Artykuł
Merkel gotowa do rozmów z Rosją ws. cyberbezpieczeństwa
Chodzi o dodatkowe 25 miliarów euro
W przypadku Niemiec chodzi jednak o znalezienie dodatkowych 25 miliardów euro. Niemiecki minister spraw zagranicznych Sigmar Gabriel przyznał w Monachium, że nie jest pewne, czy uda się znaleźć taką właśnie kwotę. Jak powiedział, może być to szczególnie trudne, jeśli zapadną decyzje o obniżeniu niektórych podatków, o czym mówią niektórzy niemieccy politycy.
– Musimy szybko znaleźć 25 miliardów euro by spełnić wymogi NATO. Nie mam pojęcia, skąd weźmiemy te pieniądze, zwłaszcza w sytuacji, w której zgadzamy się na radykalne obniżki podatków – powiedział niemiecki minister spraw zagranicznych. Kwestionował też skupianie się na wydatkach na obronność i zwrócił uwagę, że Grecja jako członek NATO spełniała wymóg 2 procent PKB, a miała jednocześnie problemy z wypłatą emerytur. Zdaniem Sigmara Gabriela powinno się raczej szukać pierwotnych przyczyn zagrożeń bezpieczeństwa, a nie koncentrować się na zwiększaniu wydatków na zbrojenia.
Szef NATO chwali niemieckie deklaracje
Jak relacjonuje z Monachium specjalny wysłannik Polskiego Radia Wojciech Cegielski, wstępne deklaracje niemieckich polityków chwalił w Monachium sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. – To jest dobre dla Europy i dobre dla NATO. To istotny wkład w europejską wolność, pokój i bezpieczeństwo – mówił szef NATO.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Mike Pence w Monachium: USA twardo wspierają NATO
O zwiększenie wydatków na obronność apelowali w ostatnich dniach politycy nowej amerykańskiej administracji Donalda Trumpa - wiceprezydent Stanów Zjednoczonych i sekretarz obrony.
Obecnie jedynie pięć spośród 28 krajów członkowskich NATO spełnia kryterium 2 procent PKB. Są to Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Grecja, Estonia i Polska.
dad
REKLAMA