Szpitale odmawiają informacji o opiece okołoporodowej
Szpitale utrudniają dostęp do informacji publicznej - poinformowała Fundacja "Rodzić po ludzku", która gromadzi dane o jakości opieki w placówkach położniczych. Zdaniem Iwony Adamskiej-Sali przedstawicielki Fundacji, która była gościem Polskiego Radia 24 - to utrudnianie dostępu do informacji.
2017-02-20, 14:33
Posłuchaj
- Szpitale nie publikują danych na temat statystki i procedur, dlatego od 2002 r. pozyskujemy te informacje, aby kobiety w każdym zakątku Polski miały możliwość porównania szpitali w swoim regionie. Pozyskane odpowiedzi porównujemy w obrębie danego województwa i oznaczamy kolorami. Jeśli np. liczba cieć cesarskich w jakimś szpitalu jest wyższa niż rekomenduje Światowa Organizacja Zdrowia, oznaczamy go na czerwono - powiedziała gość audycji.
Ankieta Fundacji „Rodzić po ludzku” została wysłana 23 sierpnia 2016 r. do 403 szpitali. Zawierała 139 pytań, związanych z procedurami, statystykami czy ułatwieniami dla niepełnosprawnych. Dane są publikowane na stronie www.gdzierodzic.info/
- W ustawowym czasie 14 dni, do Fundacji wróciło zaledwie 30 proc. ankiet. – Po terminie doszło 10 proc. a po ponagleniu 76 proc. Obecnie Fundacja otrzymała ponad 96 proc odpowiedzi, ale musieliśmy sięgnąć po narzędzie w postaci skargi na bezczynność – tłumaczyła Iwona Adamska-Sala. - Pozostała część spraw trafiła do sądu. Część szpitali uzasadniała odmowę tajemnicą przedsiębiorstwa. Jeśli korzystają jednak z publicznych pieniędzy nie mogą tego utajnić – dodała.
Jak podkreśliła przedstawicielka Fundacji, statystyki są optymistyczne, a na ich podstawie można wyciągnąć wiele wniosków. - Informacje o procedurach, opisie szpitala były rzetelne. Jeśli chodzi jednak o część statystyczną za 2015 r. to mamy duże problemy z poszczególnymi odpowiedziami, w których placówki wpisywały „brak danych” – powiedziała Iwona Adamska-Sala.
REKLAMA
Gospodarzem audycji był Mateusz Drozda.
Polskie Radio 24/kawa
_____________________
Data emisji: 20.02.17
Godzina emisji: 14.15
REKLAMA