Laboratorium w balonie zmierzy jakość powietrza w Polsce
Problem zanieczyszczonego powietrza nie dotyczy wyłącznie miast, ale również obszarów wiejskich. W związku z tym w marcu rusza projekt pod nazwą Balon.Lab. Mobilne laboratorium opracowane przez ekspertów Politechniki Warszawskiej w balonie. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli dr Artur Badyda (Politechnika Warszawska) i Krystian Szczepański (Instytut Ochrony Środowiska).
2017-02-26, 12:45
Posłuchaj
Balon.Lab pojawi się m.in. na terenach województw: podlaskiego, mazowieckiego, małopolskiego, kujawsko-pomorskiego i śląskiego. W ramach projektu w każdej z lokacji odbędą się szkolenia dla lekarzy i nauczycieli.
Jak podkreślił dr Artur Badyda, terminem "smog" epatujemy zbyt często utożsamiając go z zanieczyszczeniem powietrza. - Smog i zanieczyszczenie powietrza to nie są terminy tożsame – zauważył gość.
Krystian Szczepański zwrócił z kolei uwagę, że gdy zima minie i nie będzie mrozu, problem smogu będzie mniejszy. Gość odniósł się także do źródeł zanieczyszczenia powietrza. - Struktura powstawania zanieczyszczeń - zazwyczaj pyłowych PM10 i PM2,5 - to m.in. przemysł. Polska zrobiła jednak duży postęp jeśli chodzi o kwestię ograniczenia zanieczyszczeń w tym obszarze. Zanieczyszczenia wynikają również z transportu i tzw. niskiej emisji, czyli z tego, w jaki sposób ogrzewamy swoje mieszkania – wyjaśnił. Dodał, że kluczowe przy ogrzewaniu mieszkań i domów jest to, czym się pali w piecu.
Organizatorem projektu Balon.Lab jest stowarzyszenie Forum Rozwoju Efektywnej Energii (FREE), które od 7 lat działa na rzecz rozwoju nowoczesnej i niskoemisyjnej energetyki na terenach wiejskich.
Więcej w całej rozmowie.
REKLAMA
Gospodarzem audycji była Luiza Bebłot.
Polskie Radio 24/pr
__________________
Data emisji: 26.02.17
Godzina emisji: 11:33
REKLAMA