RPO: nie powinno tworzyć się nacisku politycznego na wymiar sprawiedliwości
Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje zmiany w sposobie wyboru sędziów Krajowej Rady Sądownictwa. Piętnastu jej członków wybierać miałby Sejm. – Normy konstytucyjne, które gwarantują niezależność KRS trzeba niezwykle szanować. Żadna zmiana ustawowa nie powinna powodować, że tworzymy nieuprawniony nacisk polityczny na wymiar sprawiedliwości – mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.
2017-02-28, 09:30
Posłuchaj
28.02.2017 Adam Bodnar: w państwie demokratycznym to niepojęte, by skracać kadencje sędziów
Dodaj do playlisty
Zdaniem gościa, propozycja reformy KRS jest sprzeczna ze standardami europejskimi, m.in. OBWE, które przewidują, że w radach sądownictwa ich skład powinien być wybierany przez osoby równe sobie. – To forma zagwarantowania niezależności tego organu. Sędziów do KRS powinni wybierać sędziowie – zaznaczył.
Adam Bodnar podkreślił również, że chybionym pomysłem jest skracanie aktualnych kadencji sędziów KRS. – To w państwie demokratycznym niepojęte – ocenił.
Według RPO, sędziowie powinni być mimo problemów doceniani za codzienną pracę i za to, że są częścią trzeciej władzy. – Ona nie ma tak łatwego dostępu do mediów, możliwości przekonywania opinii publicznej o zaletach swojej pracy i ważności swojej funkcji – zaznaczył.
Gość odniósł się również do swoich spotkań otwartych z Polakami. Wskazywał, że na wymiar sprawiedliwości skarży się 5-10 proc. obywateli. – Przede wszystkim w sądach rodzinnych wciąż nie docenia się, jak wielka wagę ma szybkość postępowania. To ma skutki dla życia emocjonalnego dziecka – wyjaśniał. Dodał, że coraz częściej wśród skarg pojawiają się również kwestie inwestycji i braku konsultacji społecznych. Ponadto spory sąsiedzkie, a w ostatnim czasie również ustawa dezubekizacyjna.
REKLAMA
Adam Bodnar mówił także, że na jednym ze spotkań pojawił się płk Adam Mazguła, oficer rezerwy Wojska Polskiego, obecnie zaangażowany w działania KOD. RPO wyjaśniał, że pytał on o to, jak radzić sobie w rzeczywistości, w której jego rodzina stała się obiektem ataków mediów. – Jedyne możliwości, jakie posiada, to ogólne, jeśli doszło do przekroczenia granic krytyki, może się skarżyć do KRRiT, wystosowywać pozwy cywilne, ale to jego kwestia indywidualna, czy znajdzie racjonalne argumenty – podsumował.
W rozmowie także o Trybunale Konstytucyjnym.
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu był Piotr Wąż.
REKLAMA
Polskie Radio 24/ip
24 pytania - wszystkie audycje
____________________
Data emisji: 28.02.2017
REKLAMA
Godzina emisji: 8:33
REKLAMA