Debata Poranka: Brexit a sytuacja imigrantów na Wyspach
Premier Theresa May wyznaczyła termin, po którym przybywający na Wyspy imigranci unijni nie będą mieli gwarancji pozostania w Wielkiej Brytanii. Dniem granicznym ma być dzień uruchomienia artykułu pięćdziesiątego Traktatu Lizbońskiego. Media spekulują, że może to nastąpić w połowie marca. O warunkach Brexitu mówili w Debacie Poranka Magdalena Skajewska (Naczelna Redakcja Publicystyki Międzynarodowej Polskiego Radia), Cezary Mech (ekonomista, b. wiceminister finansów) i Piotr Kuczyński (Xelion).
2017-02-28, 10:43
Posłuchaj
28.02.2017 Sytuacja imigrantów w Wielkiej Brytanii. Goście: Magdalena Skajewska (Naczelna Redakcja Publicystyki Międzynarodowej Polskiego Radia), Cezary Mech (ekonomista, b. wiceminister finansów) i Piotr Kuczyński (Xelion)
Dodaj do playlisty
Skajewska wskazywała, że premier May dała jasno do zrozumienia, że Brexit oznacza wyjście z jednolitego rynku, brak unii celnej i ograniczenie migracji. Z kolej Jean-Claude Juncker mówi o „słonym rachunku”. – Jest walka sił, ale dopóki nie skończą się negocjacje, dopóty Wielka Brytania będzie członkiem UE, co wiąże się z określonymi zobowiązaniami, które musi na siebie wziąć, także w kwestii imigrantów – podkreśliła.
Od lewej: Magdalena Skajewska, Piotr Kuczyński i Cezary Mech; foto: PR24/MR
Kuczyński mówił, że Polaków w Wielkiej Brytanii już ubywa. Jego zdaniem, im lepiej będzie w Polsce, a gorzej na Wyspach, tym ruch będzie większy. Dodał, że wszystko zależy od tego, jakie będą warunki Brexitu. – Obie strony jadą na zderzenie, pytanie, kto pierwszy stchórzy. Twardy Brexit będzie straszliwie kosztował Wielką Brytanię, z drugiej strony UE doskonale wie, że jeżeli pójdzie na miękko, następni mogą być Włosi, Hiszpanie – zaznaczył.
Jak wyjaśniał Cezary Mech, jesteśmy spychani w kwestie interesu polskich obywateli, a nie patrzymy na interes generalny. – Głównym beneficjentem handlu z Wielką Brytanią są Niemcy. Podskórnie toczą się negocjacje w aspekcie dostępu do rynku brytyjskiego przedsiębiorstw niemieckich – mówił. Gość wskazywał, że opłacalność pobytu Polaków w Wielkiej Brytanii jest coraz mniejsza i należałoby z tego skorzystać. – Ale trzeba mieć poważną politykę, by przyciągnąć tych ludzi. Starać się, by wynagrodzenia w Polsce były wyższe i absorbowały ich. My działamy na odwrót, wprowadzamy ukrainizację i wypychamy Polaków – podsumował.
Więcej w całej audycji.
REKLAMA
Gospodarzem programu był Tomasz Wróblewski.
Polskie Radio 24/ip
Debata Poranka w Polskim Radiu 24
___________________
REKLAMA
Data emisji: 28.02.2017
Godzina emisji: 9:18
Polecane
REKLAMA