Debata Dnia: Spór wokół reformy wymiaru sprawiedliwości
Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf krytykuje wniosek PiS o zbadanie, czy jej wybór był zgodny z ustawą zasadniczą. Wczoraj, wniosek w tej sprawie do Trybunału Konstytucyjnego zgłosiła grupa 50 posłów partii Jarosława Kaczyńskiego. O sporze wokół reformy wymiaru sprawiedliwości mówili w Debacie Dnia Łukasz Lipiński (Polityka Insight) i Piotr Nisztor (Gazeta Polska Codziennie).
2017-03-03, 18:02
Posłuchaj
03.03.2017 Łukasz Lipiński (Polityka Insight) i Piotr Nisztor (Gazeta Polska Codziennie) o reformie sprawiedliwości.
Dodaj do playlisty
Podczas konferencji prawników w Katowicach Małgorzata Gersdorf mówiła, że sędziowie spotykają się w nadzwyczajnym czasie. "W sposób bezprecedensowy atakuje się sądy, władzę sądowniczą, no i personalnie jeszcze mnie" – mówiła pierwsza prezes SN. Dodała, że wszystko to dzieje się w 100-lecie powstania odrodzonego sądownictwa powszechnego i Sądu Najwyższego. "Może dojść do zburzenia tego, co zbudowano po zaborach. Chciałabym, żebyśmy mogli tego uniknąć" – dodała Małgorzata Gersdorf.
Poseł PiS Arkadiusz Mularczyk – który wcześniej tłumaczył zasadność wniosku – mówił, że prezes Sądu Najwyższego działał na podstawie uchwały, która nie była publikowana ani w Dzienniku Ustaw ani w Monitorze Polskim, a była dokumentem wewnętrznym w Sądzie Najwyższym.
Zdaniem Lipińskiego, wniosek posłów PiS to czysto polityczna akcja. – Wrzutka, która ma co najmniej uciszyć i zastraszyć sędzię Gersdorf, a jeśli się nie podda, doprowadzić do jej odwołania – mówił.
Piotr Nisztor podkreślał z kolei, że od wielu lat mówi się o konieczności przeprowadzenia reformy wymiaru sprawiedliwości. Zaznaczył, że obecna władza doszła do podobnych wniosków i chce wdrożyć zmiany. – To jest normalne, ale garstce sędziów reforma się nie podoba, bo utracą wpływy. Niektórzy przekroczyli delikatną granicę, której przekraczać nie powinni, zabierając głos w sprawach politycznych – wyjaśniał.
REKLAMA
Według Nisztora, dotychczas sędziowie funkcjonowali jak "pączki w maśle" i dodatkowo byli chronieni przez immunitet. – To powinno działać w drugą stronę. Jeśli my zależymy od tych osób, powinniśmy wiedzieć kim są, jaki mają majątek, być świadomi, kto nas osądza – podsumował.
Łukasz Lipiński przypomniał, że wymiar sprawiedliwości to jedna z dziedzin, która była najczęściej reformowana. – Mieliśmy najwięcej ministrów sprawiedliwości, każdy z nich miał swój pomysł i wprowadzał swoje zmiany. Ale do tej pory politycy pilnowali się zasady podziału władzy – zaznaczył. W jego ocenie, nie chodzi obecnie o zreformowanie sądów, ale władza wykonawcza chce uzyskać wpływy, jeśli chodzi o orzecznictwo.
![Łukasz Lipiński, Łukasz i Piotr Nisztor/fot.PR24/MS](http://static.prsa.pl/images/44f33653-c703-4601-8058-37f1c4bfa902.jpg)
W rozmowie także m.in. o kandydaturze Jacka Saryusz-Wolskiego na szefa Rady Europejskiej i kontrowersjach wokół wycinki drzew.
Więcej w całej audycji.
REKLAMA
Gospodarzem programu był Łukasz Zboralski.
Polskie Radio 24/ip
----------------------------
Data emisji: 03.03.2017
Godzina emisji: 17:18
----------------------------
Debata Dnia - wszystkie audycje
REKLAMA
REKLAMA