Design wykorzystujący lokalną tradycję
"Logika lokalności. Norweski i polski współczesny design" to wystawa, którą od 5 marca można będzie oglądać w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie. Przybliża jeden z ważnych trendów, jakim jest projektowanie wykorzystujące rodzimą tradycję. O szczegółach w audycji Weekend Kulturalny mówiły dr Monika Rydiger (kurator wystawy) i Edyta Gajewska (dział edukacyjny MCK).
2017-03-03, 18:44
Posłuchaj
Wśród prezentowanych prac znajdą się m.in. meble, biżuteria, moda, a także mniej oczywiste obiekty, takie jak np. stojaki do rowerów. Eksponaty pochodzą z Muzeum Etnograficznego w Krakowie oraz norweskiego Sverresborga.
Jak wyjaśniała Rydiger, na wystawie będzie można zobaczyć zarówno przedmioty funkcjonalne, jak i projekty nastawione na prowokowanie do myślenia, edukowania, zwracające uwagę na rozmaite kwestie. Kurator podkreślała, że autorami prac są młodzi designerzy w wieku 25-35 lat, wrażliwi na lokalność. Ekspozycja podzielona zostanie na kilka rozdziałów, związanych z ornamentem ludowym, dawnym rękodziełem, filozofią zamkniętego koła, szacunkiem dla miejsca, krajobrazem i utożsamianiem się z danym miejscem.
Wystawie towarzyszyć będą również warsztaty dla dorosłych i młodzieży. – Dla mnie ta wystawa polega na pomyśle. Wszystko polega na kreacji, na tym, czym człowiek może się zainspirować – wskazywała Gajewska. Jak mówiła, każdy, kto odwiedzi Międzynarodowe Centrum Kultury również będzie mógł pobudzić w sobie kreatywność. Zainteresowani nauczą się np. wyplatania, czy też twórczego wykorzystania naturalnych materiałów.

W Weekendzie Kulturalnym Paulina Kozion zaprezentowała również zbliżające się premiery teatralne.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
Gospodarzem programu była Maja Kluczyńska.
Polskie Radio 24/ip
----------------------------
REKLAMA
Data emisji: 03.03.2017
Godzina emisji: 18:15
REKLAMA