Donald Tusk został ponownie wybrany na przewodniczącego Rady Europejskiej
Postanowili o tym liderzy UE na szczycie w Brukseli. Na byłego polskiego premiera głosowało 27 unijnych przywódców. Sprzeciwiła się tej kandydaturze Polska i zgłosiła własnego kandydata - Jacka Saryusz-Wolskiego.
2017-03-09, 20:57
Posłuchaj
Donald Tusk szefem RE na drugą kadencję. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
Dodaj do playlisty
Relacja ze szczytu UE:
20.35
- Nie przyjmiemy konkluzji z tego szczytu UE - tłumaczyła premier Beata Szydło.
20.30
- Będę robić wszystko, żeby uchronić polski rząd przed polityczną izolacją - mówił w czwartek w Brukseli szef Rady Europejskiej Donald Tusk.
Jak oświadczył, bardzo współczuje Beacie Szydło "niewdzięcznej roli, jaka została jej zadana przez lidera jej partii". Jego zdaniem decyzja o jego wyborze na kolejną kadencję w Radzie Europejskiej "jest oczywiście dobra dla Polski, choć nie budzi entuzjazmu polskiego rządu".
REKLAMA
- Sądząc po reakcji tysięcy Polaków, choćby na Twitterze, myślę, że bardzo wielu rodaków się ucieszyło z tej decyzji - powiedział były premier.
20.20
- Donald Tusk nie był kandydatem polskiego rządu, nie jest dobrym przewodniczącym Rady Europejskiej, nie gwarantuje bezstronności - podkreśliła na konferencji prasowej w Brukseli premier Beata Szydło.
- Dziękuję Jackowi Saryusz-Wolskiemu za to, że zgodził się być kandydatem polskiego rządu na szefa Rady Europejskiej. Rada straciła okazję, by mieć przewodniczącego, który mógł nas wprowadzić na tory głębokich reform - mówiła Szydło.
19.51
- To jest wielki dzień dla Polski, wygraliśmy panie prezesie Kaczyński, Polska wygrała - powiedział w czwartek z sejmowej mównicy lider PO Grzegorz Schetyna. - Pan wygrał, ale Polska przegrała - podkreślił w odpowiedzi prezes PiS.
Na mównicę, przed głosowaniem nad wnioskiem o przerwanie obrad, wszedł lider PO Grzegorz Schetyna, który zapowiedział wniosek formalny. - To jest wielki dzień dla Polski. Wygraliśmy, panie prezesie Kaczyński. Polska wygrała, więc nie kompromitujcie się, bo to jest wstyd - powiedział Schetyna zwracając się do ław zajmowanych przez polityków PiS.
REKLAMA
- Polska dzisiaj wygrała. Wy przegraliście. Przegrał PiS. Musicie z tym żyć - kontynuował Schetyna. Jego wystąpienie zostało przyjęte okrzykiem posłów PO: "Polska".
Po Schetynie po raz kolejny głos z mównicy sejmowej zabrał prezes PiS Jarosław Kaczyński. - Panie prezesie, panie marszałku, gratuluję Panu. Pan wygrał, ale Polska przegrała - powiedział.
Po tej wymianie zdań posłowie przystąpili do głosowania, w którym zdecydowali, że przerwa się nie odbędzie.
19.11
Polska nie zaakceptuje wniosków ze szczytu UE, na którym unijni przywódcy przy sprzeciwie naszego kraju zdecydowali o drugiej kadencji przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska - podały źródła unijne.
REKLAMA
Unijni prawnicy podkreślali wcześniej, że taki krok nie ma znaczenia z punktu widzenia legalności wyboru Tuska, ponieważ decyzja w tej sprawie jest podejmowana przez przywódców większością kwalifikowaną i nie musi być ogłoszona we wnioskach ze szczytu. Te bowiem przyjmowane są na zasadzie konsensusu.
Źródła w Brukseli podkreślają, że jeśli Warszawa nie zmieni zdania, ustalenia szczytu dotyczące m.in. migracji, europejskiej prokuratury czy gospodarki zostaną ogłoszone jako deklaracja 27 państw członkowskich.
19.05
- Stało się bardzo źle, został wybrany polityk, który łamał wszelkie reguły obowiązujące dotąd w UE, przede wszystkim regułę neutralności - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński o wyborze Donalda Tuska na szefa RE.
- Mamy także dobre wiadomości. Mamy panią premier, która naprawdę dzielnie, bardzo dzielnie broniła polskich interesów. Wbrew wszystkim, potrafiła przeciwstawić się wszystkim. Pokazała, że Polska ma własne zdanie, pokazała, że Donald Tusk nie będzie już w tej chwili mógł funkcjonować z biało-czerwoną flagą, że nie będzie mógł swoich interwencji w polskie sprawy i innych wypowiedzi jakoś łączyć z Polską - powiedział na briefingu prasowym Kaczyński.
REKLAMA
Posłuchaj
Jarosław Kaczyński o wyborze Donalda Tuska (IAR) 0:32
Dodaj do playlisty
Źródło: TVP Info
18.51
- Dziękuję za solidarność - mówił w czwartek do unijnych przywódców Donald Tusk tuż po wyborze na drugą kadencję przewodniczącego Rady Europejskiej. Deklarował przy tym, że będzie pracował ze wszystkimi z nich bez żadnych wyjątków.
Przywódcy unijni oklaskami przywitali Tuska, którego na salę obrad zaraz po głosowaniu przyprowadził premier Malty Joseph Muscat. Szef maltańskiego rządu dziękował mu za pracę, którą wykonał w ciągu ostatnich 2,5 roku.
- Dziękuje za ten znak solidarności. Jak wiecie, solidarność była zawsze ważna w moim życiu, prywatnym i politycznym. Naprawdę wiem, ile ona znaczy - powiedział Tusk w krótkiej publicznej części posiedzenia Rady Europejskiej. - Bedę pracował z wszystkimi z was, bez żadnego wyjątku - zadeklarował.
18.29
- Prawo i Sprawiedliwość przyczyniło się do wyboru Donalda Tuska na drugą kadencję przewodniczącego Rady Europejskiej - ocenił wiceszef klubu Kukiz'15 Marek Jakubiak. Jak dodał, dyplomacja prowadzona przez PiS "nosi znamiona amatorszczyzny".
REKLAMA
18.19
- Wygrała Polska, przegrał PiS, który musi zrozumieć, że popełnił błąd. Przeciw PiS głosowała cała Europa, łącznie z ich najbliższymi sojusznikami - tak lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz skomentował reelekcję Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej.
Posłuchaj
Władysław Kosiniak-Kamysz o wyborze Donalda Tuska (IAR) 0:25
Dodaj do playlisty
18.14
- To jest przegrana potyczka, która jednak w naszej polityce europejskiej nic nie zmienia - podkreślił szef MSZ Witold Waszczykowski po wyborze Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej. - Tusk nie pomagał nam przez ostatnie 2,5 roku i nadal żadnej pomocy nie otrzymamy - dodał.
Powiązany Artykuł
Komentarze po głosowaniu na szczycie UE w Brukseli
18.09
Nie było dyskusji, głos zabrała tylko premier Beata Szydło - tak dyplomaci unijni opisują kulisy trwającego ok. pół godziny punktu czwartkowego szczytu UE, podczas którego przy sprzeciwie Polski doszło do reelekcji szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska.
18.06
- Sprzeciw polskiego rządu wobec wyboru Donalda Tuska na kolejną kadencję na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej to wewnętrzna sprawa Polski - mówił w czwartek szef PE Antonio Tajani. Podkreślił, że decyzja w tej sprawie została podjęta demokratycznie.
REKLAMA
17.53
- Reelekcja Donalda Tuska na funkcję szefa Rady Europejskiej to nasz wielki, polski sukces - podkreślił lider PO Grzegorz Schetyna podczas czwartkowego posiedzenia klubu Platformy.
Posłuchaj
Grzegorz Schetyna o wyborze Donalda Tuska (IAR) 0:19
Dodaj do playlisty
Źródło: TVP Info
17.45
- Zdecydowano się na precedens zlekceważenia głosu państwa, z którego pochodził kandydat na przewodniczącego Rady Europejskiej - tak wybór Donalda Tuska na kolejną kadencję szefa RE skomentował wiceszef Parlamentu Europejskiego, eurodeputowany PiS Ryszard Czarnecki.
17.44
- Wynik głosowania na przewodniczącego Rady Europejskiej, to straszny blamaż polskiej dyplomacji. Szef MSZ Witold Waszczykowski powinien się podać do dymisji - powiedział lider Nowoczesnej Ryszard Petru. Pogratulował też zwycięstwa Donaldowi Tuskowi.
REKLAMA
Posłuchaj
Ryszard Petru o wyborze Donalda Tuska (IAR) 0:23
Dodaj do playlisty
17.39
"Premier Beata Szydło swoją twardą i bezkompromisową postawą wobec kandydata Angeli Merkel dała dowód, że jest dumną Polką i Europejką" - napisał na Twitterze wiceprezes PiS Joachim Brudziński, po tym jak przywódcy państw UE ponownie wybrali Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej.
17.26
Przywódcy państw i rządów UE zgodzili się w czasie czwartkowego szczytu, że jeszcze w tym roku przeprowadzą dyskusję na temat sposobu przeprowadzania nominacji na stanowiska unijne.
"Gratuluję Donaldowi Tuskowi potwierdzenia przewodnictwa Rady Europejskiej. Później w ciągu roku Rada zajmie się równowagą w nominacjach w UE" - napisał na Twitterze premier sprawującej prezydencję Malty Joseph Muscat.
REKLAMA
Polskie władze podkreślały, że procedura wyboru przewodniczącego Rady Europejskiej jest nietransparentna.
17.20
- Ta decyzja nie wróży nic dobrego Europie - tak rzeczniczka PiS Beata Mazurek skomentowała ponowny wybór Donalda Tuska na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej. - Unia nie będzie unią jedności - dodała.
Posłuchaj
Beata Mazurek o wyborze Donalda Tuska (IAR) 0:25
Dodaj do playlisty
Źródło: TVP Info
17.10
Tylko polska premier Beata Szydło była w czwartek przeciwko reelekcji Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej - poinformowały unijne źródła. W trakcie szczytu przeprowadzono głosowanie w tej sprawie.
REKLAMA
- Przeprowadzono głosowanie. Tylko polska premier była przeciw Tuskowi. Nikt nie wstrzymał się od głosu - powiedział unijny dyplomata w kuluarach szczytu UE.
Zgodnie z traktatem przewodniczący Rady Europejskiej wybierany jest kwalifikowaną większością głosów.
16.55
16.51
"Habemus Presidentum. Powodzenia" - napisał na Twitterze premier Luksemburga Xavier Bettel, który jako pierwszy podał informację, że Donald Tusk pozostanie szefem Rady Europejskiej.
REKLAMA
16.50
Donald Tusk został ponownie wybrany na szefa Rady Europejskiej!
16.29
Donald Tusk wyszedł z sali, rozpoczęła się procedura wyboru szefa Rady Europejskiej.
16.20
Polska złożyła wniosek o przełożenie głosowania w sprawie wyboru przewodniczącego Rady Europejskiej. Wniosek ten został jednak odrzucony.
REKLAMA
16.00
Rozpoczął się unijny szczyt w Brukseli. Szefowie państw i rządów rozpoczęli obrady od spotkania z szefem Parlamentu Europejskiego Antonio Tajanim. Zaraz potem mają przystąpić do nominowania przewodniczącego Rady Europejskiej.
15.52
Premier Węgier Viktor Orban oświadczył w w Brukseli, że szefem Rady Europejskiej będzie Donald Tusk, za którego reelekcją opowiedziała się Europejska Partia Ludowa. Jego słowa przytoczyła agencja MTI.
15.35
Francja potwierdza swoje poparcie dla kandydatury Donalda Tuska na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej. Prezydent Francois Hollande mówił, że popiera przedłużenie kadencji obecnego szefa Rady "dla kontynuacji spójności i stabilności".
REKLAMA
15.16
Premier Beata Szydło rozmawiała w Brukseli z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Jak poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, spotkanie odbyło się w siedzibie delegacji niemieckiej. Uczestniczył w nim między innymi wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański.
15.14
Scenariusze polityczne, czyli co może się wydarzyć w Brukseli.
Źródło: TVP Info
REKLAMA
14.27
Węgry zadeklarowały poparcie dla reelekcji Donalda Tuska. Janos Lazar, szef delegacji premiera Węgier Viktora Orbana poinformował, że jego kraj poprze tę kandydaturę.
14.10
- Nic o nas bez nas, nic o nas bez naszej zgody, przypomnę tę zasadę - powiedziała premier Beata Szydło przed szczytem w Brukseli.
- Nie zgodzę się na prymat siły nad zasadami. Nie ma zgody na to, by szefem Rady Europejskiej została osoba bez zgody państwa, z którego pochodzi - dodała szefowa polskiego rządu.
Posłuchaj
Premier Beata Szydło powiedziała przed spotkaniem, że "Polska będzie do końca broniła zasad, które są fundamentem Unii Europejskiej" (IAR) 0:15
Dodaj do playlisty
Źródło: TVN24/x-news
REKLAMA
13.42
Premier Hiszpanii Mariano Rajoy zadeklarował w czwartek w Brukseli przed spotkaniem liderów Europejskiej Partii Ludowej (EPL), że popiera reelekcję Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej.
13.39
- Polski rząd jest całkowicie izolowany w Unii Europejskiej, nie działa on w interesie swoich obywateli ani interesie kraju - powiedział w czwartek w Brukseli szef frakcji Europejskiej Partii Ludowej w PE, niemiecki europoseł Manfred Weber.
- Donald Tusk wykonał bardzo dobrą pracę w ciągu ostatnich dwóch i pół roku dla UE. Równoważył interesy w Radzie Europejskiej, uwzględniając przy tym ważne interesy krajów członkowskich z Europy Środkowo-Wschodniej - powiedział dziennikarzom Weber.
13.33
- To, co robi PiS, może być początkiem "Polexitu", jeśli Jacek Saryusz-Wolski nie zostanie wybrany na funkcję przewodniczącego Rady Europejskiej, to może być przyczyną do narzucenia retoryki, że nasza obecność w UE jest niepotrzebna - uważa szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.
Jak mówił Kosiniak-Kamysz, ludowcy chcą, żeby funkcję szefa Rady Europejskiej pełnił Polak, bo - jak ocenił szef Stronnictwa - to "leży w interesie" naszego kraju. - Zawsze wyznawaliśmy i realizowaliśmy zasadę popierania Polaków na najważniejsze stanowiska"- dodał. Jego zdaniem wprowadzenie kandydatury Saryusz-Wolskiego może doprowadzić do tego, że ani on, ani Tusk nie zostaną wybrani.
REKLAMA
Według prezesa PSL, gdyby PiS miało szczere intencje wystawiając na szefa RE b. europosła Platformy, to zgłosiłoby go pół roku temu i "premier objechałaby ze swoim kandydatem wszystkie stolice europejskie".
13.10
Według informacji docierających z Brukseli, Theresa May nie poprze Donalda Tuska i wstrzyma się od głosu.
REKLAMA
12.59
- Mam nadzieję, że premier Beata Szydło zaakceptuje decyzję większości w sprawie wyboru Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej i nie będzie zakładnikiem personalnej polityki Jarosława Kaczyńskiego - powiedział w czwartek w Brukseli szef PO Grzegorz Schetyna.
12.56
- Działania PiS ws. obsadzenia stanowiska szefa Rady Europejskiej tak naprawdę wypychają Polskę z UE, to jest wielki blamaż polskiej polityki zagranicznej, odwracanie się od Unii plecami, a być może początek Polexitu - ocenił w czwartek lider Nowoczesnej Ryszard Petru.
REKLAMA
12.52
- Kategoryczne zdania kanclerz Niemiec, przesądzające sprawę wyboru szefa Rady Europejskiej, zadziwiają - powiedział w czwartek szef MSZ Witold Waszczykowski odnosząc się do słów Angeli Merkel nt. reelekcji Donalda Tuska. Zapowiedział, że rząd będzie starał się odłożyć wybór szefa Rady.
- Pani kanclerz doskonale zdaje sobie sprawę, że mamy innego kandydata, którego Polska zaproponowała oficjalnie wiele dni temu. To oznacza, że nasz ważny partner w Europie nie ma zamiaru wziąć pod uwagę naszego stanowiska. To jest sytuacja niepokojąca, bo to jest oznaka, iż interesy poszczególnych państw w Unii Europejskiej nie są brane pod uwagę - powiedział Waszczykowski.
12.37
12.28
Czeski korespondent w Brukseli informuje, że premier Bohuslav Sobotka popiera Donalda Tuska.
REKLAMA
12.11
12.03
Szczyt w Brukseli bez J. Saryusz-Wolskiego. Premier Malty: zasady dotyczące zaproszeń dla osób spoza RE są jasne.
żródło: TVN24Bis/x-news
REKLAMA
11.51
Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite powiedziała w czwartek, że podziela pogląd dyplomatów, iż Jacek Saryusz-Wolski nie ma szans na objęcie funkcji szefa Rady Europejskiej i że Polska straci tę funkcję, jeśli nie dojdzie do reelekcji Donalda Tuska.
Grybauskaite wskazała, że funkcja szefa Rady Europejskiej "nie jest przypisana do tego czy innego kraju", a jednocześnie uznała, że Saryusz-Wolski nie jest rywalem dla Tuska.
11.27
Marszałek Senatu Stanisław Karczewski: każdy kandydat na szefa RE będzie bardziej obiektywny niż Tusk.
źródło: TVP Info
11.25
Premier Malty powiedział, że decyzja w sprawie wyboru szefa Rady Europejskiej ma zapaść dziś.
REKLAMA
- Zwykle, kiedy jakiś punkt znajduje się w programie, to zapada decyzja. Każdy kraj może robić to, co dla niego jest najlepsze, ja nie będę powstrzymywał nikogo - powiedział premier Malty Jospeh Muscat. Dodał, że on musi rozważyć stanowiska wszystkich krajów.
11.06
- Donald Tusk nie zgłaszał się do rządu, aby zostać polskim kandydatem na funkcję szefa Rady Europejskiej, nie znamy jego programu i planów na kolejną kadencję - powiedział w czwartek w Sejmie wiceszef MSZ Jan Dziedziczak.
Nawiązując do zgłoszenia przez rząd kandydatury Saryusz-Wolskiego Dziedziczak powiedział: "liczymy na to, że wszyscy razem, solidarnie będziemy popierać Saryusz-Wolskiego". Jak mówił, Saryusz-Wolski jest osobą zaangażowaną w sprawy europejskie od ponad 40 lat, jest świetnie przygotowany i znany w kręgach europejskich.
10.56
W Brukseli trwają ostatnie przygotowania do przyjęcia liderów państw Unii Europejskiej
REKLAMA
10.18
Angela Merkel oświadczyła, że reelekcja Donalda Tuska na stanowisko szefa Rady Europejskiej byłaby - jej zdaniem- "oznaką stabilizacji" Unii Europejskiej.
- Dziś będziemy decydować o ponownym jego wyborze na kolejną dwu i półletnią kadencję. Widzę tę reelekcję jako oznakę stabilności dla całej Europy. Cieszę się, że będę mogła z nim dalej współpracować - powiedziała niemiecka kanclerz w Bundestagu na kilka godzin przed rozpoczęciem unijnego szczytu w Brukseli.
Kanclerz Niemiec Angela Merkel w Bundestagu ponownie opowiedziała się też za Europą różnych prędkości.
REKLAMA
09.50
Kamila Gasiuk-Pihowicz powiedziała w radiowej Trójce, że Jacek Saryusz-Wolski nie ma szans w wyścigu o fotel przewodniczącego RE. - To jest pewne, że jest kandydatem niewybieralnym, że nie ma szans, żeby został wybrany. Jedynym polskim kandydatem, który może zostać wybrany, jest Donald Tusk - oceniła.
09.38
Autorzy artykułów w belgijskich gazetach przewidują, że Donald Tusk zostanie dziś wybrany na drugą kadencję przewodniczącego Rady Europejskiej. Dziennikarze dodają, że stanie się to przy stanowczym sprzeciwie Polski.
09.22
- Mamy wszelkie prawo sądzić, że Tusk był motorem tej całej kampanii przeciwko Polsce w Brukseli, bo widać to choćby po jego wypowiedziach dotyczących polskiej polityki, kiedy 16-17 grudnia, w czasie największego kryzysu politycznego, kiedy opozycja wzywała służby mundurowe do wypowiedzenia posłuszeństwa rządowi, Tusk przyjechał i wsparł takie działania opozycji - powiedział wicemarszałek Senatu Adam Bielan w "Sygnałach dnia".
REKLAMA
08.30
- Będziemy robić wszystko, żeby do głosowania dziś nie doszło (...) Będziemy informować partnerów, że cały szczyt będzie zagrożony, jeśli będzie forsowane głosowanie - stwierdził w programie "Jeden na Jeden" w TVN24 Witold Waszczykowski, minister spraw zagranicznych.
fc, mr
REKLAMA