Bank Światowy o Internecie i cyfryzacji
Kraje Unii Europejskiej, chcąc powstrzymać rosnące nierówności i zapobiec wykluczeniu społecznemu różnych grup obywateli, muszą lepiej pomagać pracownikom w adaptacji do nowego rynku pracy tworzonego przez Internet i gospodarkę cyfrową - czytamy w raporcie Banku Światowego, na temat wpływu cyfryzacji na gospodarki Europy i Azji Środkowej.
2017-03-09, 21:09
Posłuchaj
− Z raportu wynika, że w krajach unijnych dostęp do Internetu jest praktycznie powszechny, jego szybkość zadowalająca, a ceny niewygórowane, można jednak zrobić więcej, aby przyłączyć kolejne grupy społeczne do gospodarki cyfrowej, wyjaśnia Filip Kochan z biura Banku Światowego w Warszawie.
Rządy i administracja publiczna powinny dążyć do tego, aby osoby mające zatrudnienie, a także bezrobotne, mogły lepiej adaptować się do wymagań cyfrowej gospodarki. Dotyczy to również Polski, ocenianej jako kraj wysokorozwinięty pod względem dostępu do Internetu i poziomu cyfryzacji. Niemniej jednak w ocenie Banku Światowego jest tu duże pole do poprawy. Jedynie 4 procent Polaków szukających zatrudnienia korzysta z profesjonalnych serwisów społecznościowych, takich jak Linkedln, podczas gdy w Europie Zachodniej i Północnej, odsetek ten przekracza 15 procent. Ci z kolei, którzy mają pracę, w znacznie mniejszym stopniu korzystają z możliwości pracy zdalnej, choć praca na odległość redukuje koszty i zwiększa produktywność. W Polsce z takiej możliwości pracy korzysta jedynie 6 procent obywateli, podczas gdy w krajach Europy Zachodniej i Północnej ponad 15 procent.
Słabo rozwinięte płatności cyfrowe, czy rozbudowane regulacje należą do czynników ograniczających wzrost internetowej gospodarki w Unii Europejskiej, wynika z raportu. Starsi pracownicy mają ograniczone możliwości nauki i szkoleń, co powoduje ,że trudno odnaleźć się im na cyfrowym rynku pracy w niektórych europejskich krajach. Na przykład w Polsce niepokojącym zjawiskiem jest to, że znajomość obsługi komputera drastycznie spada wraz z wiekiem, a dotyczy to szczególnie osób bez wyższego wykształcenia.
Wyłączenie niektórych grup społecznych z korzystania z gospodarki cyfrowej powoduje pogłębianie się pod tym względem różnic, które są bardzo niekorzystnym zjawiskiem dla rozwoju społeczeństwa.
REKLAMA
Nad Wisłą realizowany jest rządowy program pod hasłem "Od papierowej do cyfrowej Polski", który obejmuje między innymi wprowadzanie systemu płatności bezgotówkowych w urzędach samorządowych. To przedsięwzięcie sprzyja rozwojowi gospodarczemu.
Polska próbuje nadrabiać zaległości, a Ministerstwo Cyfryzacji jest mocno zaangażowane w projekt gospodarki cyfrowej. "Wszelkie działania zmierzające ku temu ,aby podnieść poziom cyfryzacji i uczynić administrację publiczną bardziej dostępną dla obywateli są dobrymi inicjatywami, ponieważ obniżają koszty funkcjonowania gospodarki i podnoszą jej produktywność"- konkluduje Filip Kochan.
Dariusz Kwiatkowski
REKLAMA