Na europejskich giełdach brak napięcia przed Fed
Na europejskich giełdach oczekiwanie na ważne dla świata gospodarczego decyzje, ale nie widać nerwowego napięcia wśród inwestorów.
2017-03-14, 10:08
Fed już wie, co zmieni w swojej polityce monetarnej, Holendrzy mają jeszcze kilkadziesiąt godzin do zastanowienia, na kogo oddać głos, a Brytyjczycy mogą już wychodzić z Unii Europejskiej.
W środę Fed przedstawi decyzję w sprawie poziomu stóp procentowych oraz poda najnowsze projekcje makroekonomiczne i oczekiwania dotyczące ścieżki podwyżek w najbliższych latach. Nastąpi to o 19.00, a pół godziny później rozpocznie się konferencja prasowa przewodniczącej Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) Janet Yellen.
Analitycy na 100 procent wyceniają prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w USA o 25 pkt. bazowych.
Rynki z uwagą śledzić będą retorykę Fed dotyczącą sumy bilansowej. Rezerwa Federalna posiada w swoim bilansie aktywa warte 4,5 bln USD, które Fed skupował z rynku w ramach programu luzowania ilościowego po ostatnim światowym kryzysie finansowym.
W tym tygodniu swoje posiedzenia mają też banki centralne Japonii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii (w czwartek). Analitycy nie przewidują jednak, aby banki te wprowadziły zmiany w swojej polityce monetarnej.
Wybory w Holandii
W środę Holendrzy będą wybierać nowy skład 150-osobowej niższej izby parlamentu (Tweede Kamer, Druga Izba Stanów Generalnych). Oficjalne wyniki będą ogłoszone 20 marca, wcześniej będą wyniki sondaży exit poll.
Premier Holandii Mark Rutte ostrzegł w poniedziałek, że nacjonalistyczna, populistyczna i antyislamska Partia na rzecz Wolności (PVV) Geerta Wildersa ma szansę na wygraną w tych wyborach parlamentarnych.
- Prawdziwe zagrożenie polega na tym, że 16 marca możemy obudzić się w kraju, w którym Geert Wilders stoi na czele partii z największą liczbą głosów, a to będzie przesłaniem dla reszty świata - powiedział Rutte dziennikarzom w Rotterdamie. Do holenderskich wyborców zaapelował, by głosując w wyborach, powstrzymali "zły rodzaj populizmu".
Partia Wildersa, która prowadziła w sondażach od listopada 2016 roku, na 10 dni przed głosowaniem znalazła się na drugim miejscu za liberalną partią VVD Ruttego. Analitycy oceniają jednak, że nawet jeśli w tych wyborach wygra PVV Wildersa, to nie ma groźby Nexitu, czyli wyjścia Holandii z UE.
Brytyjczycy mogą już wychodzić z UE
Brytyjczycy mogą już za to wychodzić z Unii Europejskiej - obie izby brytyjskiego parlamentu przyjęły w poniedziałek wieczorem ustawę upoważniającą premier Theresę May do rozpoczęcia negocjacji ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Szefowa rządu planuje uruchomić proces Brexitu przed końcem marca.
Projekt ustawy zostanie teraz skierowany do Pałacu Buckingham w celu uzyskania podpisu królowej Elżbiety II, po czym wejdzie w życie, otwierając przed premier May drogę do formalnego rozpoczęcia procesu tzw. Brexitu i dwuletnich negocjacji w tej sprawie.
Premier May wielokrotnie zapowiadała, że planuje formalne rozpoczęcie procesu opuszczenia wspólnoty przed końcem marca br.
Tymczasem we wtorek przed południem inwestorzy w Europie poznają dane o produkcji przemysłu w strefie euro w styczniu oraz wskaźnik ZEW w Niemczech w marcu.
PAP, awi
REKLAMA