Jak sprzedają się polskie jabłka i koncentrat?

Łączny eksport jabłek z Polski w sezonie 2015 – 2016 wyniósł ok. 1 mln ton. Natomiast eksport szacowany jest na ok. 260 tys. ton. Jak wygląda ta sprzedaż w pierwszych miesiącach tego roku, wyjaśnia w radiowej Jedynce dr Bożena Nosecka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

2017-03-15, 12:04

Jak sprzedają się polskie jabłka i koncentrat?
Zdjęcie ilustracyjne . Foto: pixabay.com/condesign/domena publiczna

Posłuchaj

O eksporcie i cenach jabłek oraz koncentratu mówiła w „Agro-Faktach” radiowej Jedynki: dr Bożena Nosecka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Zazwyczaj na początku roku eksport owoców i koncentratu nabierał tempa.

- 60 proc. jabłek sprzedawanych jest z drugiej połowie sezonu. Natomiast w przypadku koncentratu jabłkowego takiego wyraźnego podziału nie ma. W pierwszej połowie sezonu, czyli jeszcze nie uwzględniając roku 2017, eksport jabłek był zdecydowanie wyższy niż rok temu. Teraz mamy problem. Z informacji uzyskanych od eksporterów wynika, że w tej chwili ciężko sprzedaje się jabłka na rynki wschodnie, a konkretnie na Białoruś, która w tej chwili jest naszym największym odbiorcą. Także sprzedajemy jabłka na inne rynki zbytu. Głownie do nowych krajów członkowskich UE, ale nie wiadomo, co będzie do końca sezonu – zaznacza dr Bożena Nosecka.

Ceny jabłek w marcu wyższe niż rok temu

Ceny jabłek w pierwszej połowie sezonu były niższe niż w tym samym czasie rok temu, dodaje gość radiowej Jedynki.

- Ale już w marcu te ceny były wyższe niż przed rokiem. W dużej mierze wynika to z tego, że trochę zmieniliśmy strukturę eksportu. Białoruś jest oczywiście dominującym rynkiem w każdym miesiącu, ale w tej chwili zwiększył się udział krajów Europy Środkowo-Wschodniej, czy krajów zachodnich, które płacą trochę wyższe ceny niż Białoruś – wyjaśnia ekspertka.

REKLAMA

Produkcja koncentratu zbliżona do ubiegłorocznej

Produkcja zaś koncentratu jabłkowego jest mniej więcej zbliżona do ubiegłorocznej, mówi dr Bożena Nosecka.

 - Ale nie wiadomo, czy w końcówce sezonu ta produkcja nie będzie większa, ponieważ jabłka wychodzące z chłodni nie mają zbyt dobrej jakości, więc możliwe, że trafią do przetwórstwa – zaznacza rozmówczyni Jedynki.

Na początku tego roku ceny koncentratu trochę poszły w górę.

- Są one mniej więcej stabilne i unormowały się zdaniem eksporterów w okolicach 80 eurocentów za kg. Z informacji statystycznych zaś wynika, że jest to ok. 1 euro za kg. I tu nie będzie większych zmian do końca sezonu – przewiduje dr Bożena Nosecka.

REKLAMA

Polska jest największym producentem jabłek w Europie. W ubiegłym sezonie zebrano w Polsce ponad 3,5 mln ton tych owoców.

Elżbieta Mamos, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej