Uzależnieni od miłości
Fundacja „Kobiece serca’’ jako pierwsza w Polsce zajęła się pomocą psychologiczną kobietom uzależnionym od niekontrolowanej miłości. Czym na ogół kończy się toksyczna miłość, jakie pułapki czyhają na kobietę i jak się od nich ustrzec? Gośćmi audycji Społeczeństwo Obywatelskie Reaktywacja byli Katarzyna Książek – psycholog i psychoterapeutka oraz dr Błażej Szostek – psycholog z UKSW.
2017-03-20, 07:30
Posłuchaj
Rocznie ponad 800 tys. kobiet w Polsce doświadcza przemocy nie tylko fizycznej, ale i psychicznej. Co czwarty incydent ma zaś miejsce w małżeństwie. Wśród wielu problemów z jakimi borykają się pary, bywają też uzależnienia od bycia ze sobą.
Jak podkreślił dr Błażej Szostek, miłości nigdy za dużo, ale zdarzają się przypadki kiedy jedna z osób w związku uzależnia się od miłości i nie potrafi bez niej żyć.
Zdaniem Katarzyny Książek, takie uzależnienie to w gruncie rzeczy nałóg, który jest związany z wielką potrzebą odczuwania emocji względem innych osób. - Nie ma tam najczęściej miłości, ani do samego siebie, ani do drugiej osoby. Jest tylko potrzeba i przymus bycia z kimś, nawet za cenę zaprzepaszczenia swoich wartości – tłumaczyła gość audycji. - W takim wypadku kobieta staje się ofiarą związku, z którego bardzo trudno się wyzwolić.
Dlatego też jak uważa Błażej Szostek, takie fundacje są potrzebne ponieważ odpowiadają na bardzo poważny problem „chorej miłości”. - Kobiety w tym przypadku wpadają w sidła uzależnienia, które są analogiczne do innych nałogów – tłumaczył psycholog.
REKLAMA
W drugiej części audycji wyemitowany został dodatkowo 10 minutowy reportaż z pomocy udzielonej przez interwencję SOR Annie i Tadeuszowi Olszewskim – starszym, samotnym ludziom z Ostrołęki.
Gospodarzem audycji była Maciej Woźniakiewicz
Polskie Radio 24/kawa
_____________________
REKLAMA
Data emisji: 11.03.17
Godzina emisji: 0.10
REKLAMA