Rosyjsko-unijna gra wokół Nord Stream 2
– Unia Europejska zainwestowała wielkie pieniądze i zaangażowała się politycznie w stabilizację Ukrainy, a teraz chce ją podkopać za pomocą projektu Nord Stream 2. To wielkie zagrożenie dla wiarygodności Komisji Europejskiej – mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik z BiznesAlert.pl.
2017-03-24, 17:15
Posłuchaj
Pojawia się coraz więcej informacji i dokumentów pokazujących kulisy toczącej się w Unii Europejskiej gry wokół blokowanej przez Polskę i kraje Europy Środkowo-Wschodniej budowy gazowej rury z Rosji do Niemiec - Nord Stream 2. Z Brukseli płyną nieoficjalne informacje, że Unia Europejska chce pozwolić na budowę gazociągu. Ostatnio pojawiły się również informacje, że zielone światło dla inwestycji da w najbliższym czasie przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.
– Wspierane jawne i niejawne Nord Stream 2 idzie na przekór polityce sankcji i powoduje, ze Komisja Europejska czy zwolennicy sankcji w Niemczech tracą wiarygodność. Bowiem jedną ręką zabierają coś Rosji w słusznej reakcji na to, co się stało na Ukrainie, a drugą ręką dają pieniądze z projektu Nord Stream 2 dofinansowując budżet, który w Rosji jest pożytkowany na działania na Ukrainie czy w Syrii – powiedział Wojciech Jakóbik.
Gra toczy się też o to, czy gazociąg powinien podlegać prawu unijnemu. Departamenty unijne mają odmienny pogląd na tę kwestie – wg jednego, podmorska część gazociągu nie podlegałaby prawu unijnemu, a zatem Gazprom miałby całkowitą kontrolę nad rurą i był jedynym dostawcą. Wg drugiego, cała infrastruktura gazociągu powinna być podporządkowana Unii Europejskiej, a więc rura powinna być uniezależniona od Gazpromu, a do jej przepustowości dopuszczeni konkurenci. O szczegółach sporu w całej rozmowie, którą można odsłuchać w nagraniu audycji.
Program prowadził Krzysztof Grzybowski.
REKLAMA
Polskie Radio 24/dds
____________________
Więcej Gospodarki w Polskim Radiu 24
Data emisji: 24.03.2017
Godzina emisji: 16:40
_________________
REKLAMA
Data emisji: 24.03.17
Polecane
REKLAMA