Franciszek Józef Haydn. "Myślał kwartetem i orkiestrą"

- Jest największym w historii twórcą kwartetu smyczkowego i największym twórcą symfonii – słyszymy w audycji Polskiego Radia. 293 lata temu, 1 kwietnia 1732 roku, urodził się Franciszek Józef Haydn, wybitny kompozytor, obok Amadeusza Mozarta i Ludwiga Beethovena zaliczany w poczet tzw. klasyków wiedeńskich. 

Bartłomiej Makowski

Bartłomiej Makowski

2025-04-01, 07:30

Franciszek Józef Haydn. "Myślał kwartetem i orkiestrą"
Józef Haydn, portret pędzla Thomasa Hardy'ego. Foto: Wikipedia/domena publiczna

 W węgierskiej "złotej klatce"

Franciszek Józef Haydn przyszedł na świat w rodzinie skromnego kołodzieja w austriackim miasteczku Rohrau. Jako jedno z dwanaściorga rodzeństwa prawdopodobnie nie mógłby liczyć na zmianę statusu społecznego, gdyby nie nieprzeciętny talent muzyczny, który odkryto u niego już we wczesnych latach młodości.

Edukacja zawiodła go do Wiednia, stolicy monarchii Habsburgów, gdzie został dostrzeżony przez węgierską, książęcą rodzinę Esterházych. W ich służbie pozostał przez trzy dekady. Haydn zamieszkał w rodzinnej rezydencji swoich mecenasów, pałacu Esterháza, nazywanym "węgierskim Wersalem". Podobnie jak francuski pierwowzór dla arystokracji, tak madziarski odpowiednik dla Haydna stał się "złotą klatką". Muzyk nieomal nie wyjeżdżał z bajecznie bogatej rezydencji. Jego obowiązki nie ograniczały się do komponowania. Jako kapelmistrz był odpowiedzialny za sprawne działanie miejscowej orkiestry i teatru.


Posłuchaj

Anegdotyczna gawęda "Jak pan Haydn sprzedał swój najlepszy kwartet". (PR, 9.07.1985) 11:57
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Haydn i Mozart - odmienni klasycy

Po trzydziestu latach, gdy Esterházowie musieli z powodów finansowych zrezygnować z utrzymywania muzyków, Haydn wyjechał do Wiednia. Tam zetknął się z inną sławą muzyki swoich czasów, młodym i otoczonym nimbem geniuszu Wolfgangiem Amadeuszem Mozartem. Dwóch wybitnych muzyków porównywano już wówczas i zestawia się ich także dziś, często zarzucając Haydnowi, że w przeciwieństwie do Mozarta, był tylko zdolnym rzemieślnikiem, nie zaś genialnym twórcą.

- Haydn jest na swój sposób tak samo genialny jak Mozart. Mieli bardzo różne osobowości muzyczne. Można powiedzieć, że Mozart jest konserwatywnym kompozytorem. Jego muzyczne słownictwo i język ukształtowały się na bardzo wczesnym etapie. Przez resztę swojego krótkiego życia nie zmienił się bardzo. Nie szukał rozwoju, a raczej wytworności i doskonałości. Haydn z drugiej strony był niezwykle postępowy – twierdził wybitny muzyk Andreas Staier w audycji Piotra Matwiejczuka i Marcina Majchrowskiego z cyklu "W kontrapunkcie, czyli za i przeciw".

Wtórował mu muzykolog Szymon Paczkowski: - W niektórych symfoniach Haydna odnajdujemy taki ładunek emocji, którego czasami brakuje nawet Mozartowi.


Posłuchaj

"Geniusz Mozart - Rzemieślnik Haydn" - audycja Piotra Matwiejczuka i Marcina Majchrowskiego z cyklu "W kontrapunkcie, czyli za i przeciw". (PR, 25.11.2012) 37:36
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Prekursor romantyzmu?

Artystów połączyła przyjaźń, przerwana śmiercią Mozarta. Gdy jego druh umierał, Haydn dopiero co odebrał od oksfordzkiego uniwersytetu doktorat honoris causa. Kompozytor z Rohrau przeżył Mozarta o osiemnaście lat. Zaprzestał komponowania dopiero sześć lat przed śmiercią.

W czasie długiego życia kompozytora jego styl ewoluował. W twórczości Haydna można odnaleźć elementy znacznie wyprzedzające swoją epokę, wręcz rewolucyjne i awangardowe, takie jak pomysł, by wpleść w utwór element strojenia instrumentów. Choć kompozytora zalicza się do największych twórców klasycyzmu, to w jego dziełach pobrzmiewa zapowiedź nadejścia nowej epoki w kulturze - romantyzmu.


Posłuchaj

Audycja Bohdana Pocieja z cyklu "Dzieje muzyki w dźwięku" poświęcona postaci Józefa Haydna, (PR, 11.03.1992) 15:08
+
Dodaj do playlisty

 

Źródło: Polskie Radio

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej