"Nie wyobrażam sobie, żebyśmy nie mieli pewnych norm zapisanych w Konstytucji"
Mija 20 lat od uchwalenia przez Zgromadzenie Narodowe Konstytucji RP. O najważniejszym dokumencie państwa mówiła w Gorącym Temacie prof. Anna Sobaczewska (Instytut Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk).
2017-04-02, 18:08
Posłuchaj
Obowiązująca Konstytucja Rzeczypospolitej Polski została uchwalona 2 kwietnia 1997 r.; 25 maja odbyło się referendum konstytucyjne, w którym za nową ustawą zasadniczą było 52,71 proc. głosujących. 16 lipca konstytucję podpisał prezydent Aleksander Kwaśniewski. Konstytucja weszła w życie 17 października 1997 r.
– Obecnie obowiązująca konstytucja jest efektem wielu lat pracy, wynikiem doświadczeń i daleko idących kompromisów tych stronnicw politycznych, które wówczas miały głos – powiedziała prof. Anna Sobaczewska.
– Polska konstytucja jest obrazem tego, jak ucierała się polska państwowość przez pierwsze lata po odzyskaniu niepodległości i pełnej suwerenności politycznej. Nie wyobrażam sobie, żebyśmy nie mieli pewnych norm, które są zapisane w Konstytucji – podsumowała.
Według konstytucji Rzeczpospolita Polska jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli; jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej. Władza zwierzchnia w RP należy do Narodu, który sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio.
REKLAMA
Władze publiczne zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniają swobodę ich wyrażania w życiu publicznym.
Całość audycji do odsłuchania w nagraniu.
Program prowadził Jakub Kukla.
Polskie Radio 24/dds/IAR
REKLAMA
____________________
Data emisji: 02.04.2017
Godzina emisji: 15.15
REKLAMA