W Warszawie o Cyberbezpieczeństwie. "Musimy grać do jednej bramki"
40 prelegentów, ponad 500 uczestników, eksperci, naukowcy i politycy w wzięli udział w II Polskim Forum Cyberbezpieczeństwa - CYBERSEC PL. Jednym z jego głównych tematów było podniesienie bezpieczeństwa Polski w cyberprzestrzeni oraz dyskusje wokół projektu Strategii Cyberbezpieczeństwa RP na lata 2017-2022.
2017-04-06, 17:28
Jak podczas otwarcia forum mówiła Izabela Albrycht, prezes Instytutu Kościuszki - głównego organizatora forum, budowanie krajowego systemu cyberbezpieczeństwa jest wyzwaniem, ale i gospodarczą szansą dla Polski. – Możemy tworzyć cyberprodukty i usługi dla bezpieczeństwa na potrzeby rynku krajowego, ale także jako nasz „towar eksportowy”. Mamy wiele atutów, aby zrealizować ten plan – mówiła prezes Instytutu Kościuszki.
Na temat strategii podwyższającej poziom cyberbezpieczeństwa debatowali przedstawiciele czterech ministerstw: cyfryzacji, obrony, rozwoju oraz resortu spraw wewnętrznych i administracji.
Piotr Januszewicz: kluczowa wielopodmiotowa współpraca
Piotr Januszewicz, dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa w Ministerstwie Cyfryzacji zaznaczył, że w skutecznym przeciwdziałaniu cybernetycznym zagrożeniom kluczowe jest współdziałanie wielu podmiotów. – Nie ma możliwości aby ktoś sam, indywidualnie był w stanie się bronić. To samo tworzymy w ramach Narodowego Centrum Cyberbezpieczeństwa. To jest gra drużynowa, w której wszystkie firmy jednoczą swój wysiłek – mówił Januszewicz. – Dla mnie cyberbezpieczeństwo jest jak obrona powietrzna. Zarządzaniem bezpieczeństwem i ruchem lotniczym zajmują się wyłącznie służby cywilne. Służby wojskowe mają pełen wgląd na to, co się dzieje na terenie całego kraju i w momencie, w którym pojawia się jakiś obiekt inny niż dozwolony - siły zbrojne przejmują rolę jego neutralizacji – tłumaczył Piotr Januszewicz. Dlatego, w jego ocenie, tak samo można działać w ramach cyberbezpieczeństwa.
REKLAMA
Tomasz Szatkowski: cyberprzestrzeń kolejnym polem działań wojennych
Z kolei wiceminister MON Tomasz Szatkowski w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl przypomniał, że cyberprzestrzeń została uznana jako kolejne pole działań wojennych, co wymusiło na resorcie obrony podjęcie odpowiednich działań i reorganizacji. – Już teraz ćwiczenia w zakresie cyberobrony stają się integralnym elementem wszystkich ćwiczeń na poziomie strategicznym, taktycznym i operacyjnym – mówił Szatkowski. Ponadto, jak mówił wiceminister, szczególny nacisk położony będzie na kwestie szkolenia personelu. – Zamierzamy w ciągu trzech lat kilkukrotnie zwiększyć swoje zasoby w zakresie wojsk cybernetycznych – przyznał Tomasz Szatkowski.
Tomasz Zdzikot: będziemy szkolić policjantów w Szczytnie
Tomasz Zdzikot, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji zwrócił uwagę, że kwestie cyberbezpieczeństwa to nie tylko dyskusje o procedurach, wymianie informacji czy zabezpieczenia, ale to także konkretne sprawy, które dotykają Polaków. – To oszustwa internetowe, to stalking, dziecięca pornografia. Na pierwszej linii frontu w takich sprawach zazwyczaj jest policja – mówił Tomasz Zdzikot, dodając, że w ostatnim czasie doszło do znacznego, bo aż 30-procentowego wzrostu wszczętych postępowań w związku z cyberprzestępczością. Dlatego też resort spraw wewnętrznych szuka specjalistów i chce kształcić kadry, między innymi w podległej ministerstwu szkole policjantów w Szczytnie. – Chcemy, żeby już w październiku ruszyły tam studia inżynierskie o profilu "Informatyka w bezpieczeństwie", chcemy, żeby ruszyły studia podyplomowe związane z cyberbezpieczeństwem. Pracujemy też nad innymi kierunkami i cyklem szkoleń – wyliczał wiceminister Zdzikot.
Polskie Forum Cyberbezpieczeństwa - CYBERSEC PL to krajowa edycja Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa - CYBERSEC.
REKLAMA
Polskie Forum Cyberbezpieczeństwa zostało objęte patronatem Polskiego Radia.
dad
REKLAMA