Limitowane wydanie autografu Kopernika De Revolutionibus

2017-04-10, 14:00

Limitowane wydanie autografu Kopernika De Revolutionibus
Dorota Wójtowicz-Wielgopolan. Foto: PR24/MS

W 50. rocznicę pierwszego wydania w języku polskim wszystkich prac Mikołaja Kopernika, do sprzedaży trafiła księga manuskryptowa najcenniejszej pozycji ze zbiorów Biblioteki Uniwersytetu Jagiellońskiego - Autograf Kopernika De Revolutionibus. O przedsięwzięciu mówiła w Polskim Radiu 24 Dorota Wójtowicz-Wielgopolan z Domu Emisyjnego Manuscriptum.

Posłuchaj

10.04.17 Dorota Wójtowicz-Wielgopolan o manuskrypcie - Autografie Kopernika De Revolutionibus.
+
Dodaj do playlisty

Jak podkreśliła Dorota Wójtowicz-Wielgopolan, manuskrypt nie jest dostępny na co dzień dla nikogo. – Nie jest dostępny nawet dla bibliofili, którzy chcieliby go zobaczyć na własne oczy, ponieważ jest ukrywany przed niszczącym działaniem czasu w zbiorach biblioteki Uniwersytetu Jagiellońskiego – wyjaśniła.

Dodała, oficyna wydawnicza „pokusiła się o wydanie wiernej kopii i dodała do tego arcykrólewską oprawę, by wartość księgi mogła jedynie rosnąć”. - W czasach niepewnych ekonomicznie, gdy giełda uwarunkowana jest polityką i sytuacją gospodarczą na świecie, ludzie, którzy chcą zabezpieczyć swoje pieniądze lokują je w różne inwestycje alternatywne – tłumaczyła Wójtowicz-Wielgopolan.

Książka ukazała się w arcytrudnej w wykonaniu oprawie, uszlachetnionej 24-karatowym złotem, ponad 300 kamieniami jubilerskimi i meteorytem Muonionalusta.

Zdaniem gościa, tego typu księgi, oprawione w oprawy pełne kruszcu i kamieni jubilerskich, a w środku mające faksymile, traktowane są właśnie jako inwestycja alternatywna. - Na przestrzeni 5 lat wartość takiej księgi może wzrosnąć nawet do 300, 500 proc., ponieważ ma ściśle limitowany, bibliofilski nakład – podsumowała.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Jakub Kukla.

Polskie Radio 24/pr

____________________

Data emisji: 10.04.17

Godzina emisji: 13:35

Polecane

Wróć do strony głównej