Samsung otworzył Inkubator dla start-upów w Rzeszowie

Samsung Inkubator dla start-upów otwarto w środę w Rzeszowie. - Bardzo się cieszę, że Samsung nie jest w Polsce tylko po to, by dystrybuować swoje produkty, ale też buduje przyszłość technologiczną kraju – powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości otwarcia Inkubatora.

2017-04-12, 19:40

Samsung otworzył Inkubator dla start-upów w Rzeszowie

Samsung Inkubator w Rzeszowie to laboratorium, w którym młodzi przedsiębiorcy będą mogli rozwijać swoje projekty, wykorzystując wsparcie merytoryczne firmy Samsung.

Jak podkreślono w komunikacie, wybór Rzeszowa nie był przypadkowy. Do Inkubatora zgłaszać się będą mogły firmy z całego kraju, a jego lokalizacja będzie sporym ułatwieniem dla osób z Podkarpacia.

Wicepremier, podczas uroczystości otwarcia Inkubatora, wyraził zadowolenie z tego, że firmy jak Samsung trafiają do takich ośrodków, jak Rzeszów. Ocenił, że Podkarpacie ma "głód sukcesu" i jest świetnym miejscem do stworzenia Inkubatora.

„Dla mnie jest bardzo ważne, żeby budować takie ekosystemy jak ten. Bardzo się cieszę, że firma Samsung nie jest w Polsce tylko po to, żeby dystrybuować swoje produkty, ale też, żeby we współpracy z naukowcami, z uczelnią, ze start-upami, żeby budować przyszłość technologii, swojej własnej firmy oczywiście, ale też przyszłość technologiczną tego kraju. Stawiamy przede wszystkim na innowacyjność” – mówił Morawiecki.

„Jednym z takich kierunków, który bardzo nas interesuje, jest internet rzeczy. To jest jeden z elementów, który zaszczepiamy we wszystkie miejsca Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju” - wskazał.

Podał przykład przemysłu meblarskiego, w którym - jak mówił - Polska jest potęgą. Jak wskazał, chodzi nie tylko o to, by były to proste meble, ale żeby był to właśnie internet rzeczy, żeby „mebel rozmawiał z meblem, żeby lodówka mówiła, że brakuje jej mleka, a pralka, żeby sobie sama dozowała wszystko i dzięki temu była energooszczędna”.

Jak podkreślił, w tym procesie mogą pomóc również start-upy, które będą powstawać i rozwijać się w nowym Inkubatorze.

Zadeklarował jednocześnie wsparcie i pomoc dla – jak to określił – trójkąta między nauką, biznesem i światem administracji publicznej, w tym centralnej i samorządowej.

„My chcemy, żeby ten trójkąt rzeczywiście był trójkątem współpracy i dzisiaj tę współpracę tutaj widzimy. Jak najwięcej takich przedsięwzięć” – konkludował wicepremier.

Zwracając się do środowiska start-upów, podkreślił, że niezwykle ważne jest to, aby ich entuzjazm, intelekt i dynamizm przekładały się na realia komercyjne.

Życzył, aby jak najwięcej ze start-upów stało się w niedługim czasie liczącymi się podmiotami gospodarczymi, w tym na rynku międzynarodowym.

Przypomniał, że firma Samsung 50-60 lat temu zajmowała się głównie cukrem i życzył, żeby nasza Krajowa Spółka Cukrowa za 50 lat, a może nawet za 20, miała „takie cuda technologiczne”, jak Samsung.

Organizatorami wydarzenia byli: Samsung Electronics Polska we współpracy z Politechniką Rzeszowską i Doliną Lotniczą.

Samsung Inkubator ma ułatwić nabywanie kompetencji cyfrowych i rozwijanie technologicznych projektów w Polsce. Kluczową częścią realizowanego programu dla start-upów jest stałe wsparcie ekspertów firmy Samsung. Doświadczeni menedżerowie pomogą młodym firmom wypracować modele biznesowe oraz zweryfikować rynkowe zapotrzebowanie na tworzone rozwiązania. Inżynierowie z R&D Institute natomiast podzielą się swoją wiedzą na temat tworzenia globalnych produktów.

Do Samsung Inkubatora mogą się zgłaszać osoby indywidualne lub zespoły, które mają już opracowaną koncepcję biznesu lub prototyp swojego produktu.

Obecnie w Inkubatorze są już trzy start-upy, a od środy rozpoczyna się rekrutacja otwarta, w czasie której wyłonione zostaną kolejne trzy. Wszystkie te start-upy przez trzy miesiące (tyle trwa okres inkubacyjny) będą się mogły rozwijać, korzystając ze wsparcia Samsunga i podmiotów współpracujących. Będzie to wsparcie merytoryczne dot. prowadzenia biznesu, rozwijania produktu, budowania produktu od strony technicznej.

W ramach działania Inkubatora uczestnicy mogą korzystać również z intensywnych szkoleń oraz pomocy w poszukiwaniu partnerów biznesowych, technologicznych i pozyskania finansowania.

Po tym okresie nastąpi kolejna rekrutacja, która wyłoni kolejnych sześć start-upów.

W Inkubatorze zapewniony jest sprzęt, taki jak np. lutownice potrzebne do produkcji prototypów, a także pralki, lodówki, roboty, telewizory. Chodzi o to, by można wykorzystywać je np. w internecie rzeczy, eksperymentować z nimi.

PAP, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej