Jakie powinno być miejsce Kościoła w państwie?
– Wydaje się, że państwo za bardzo wspiera Kościół w jego różnych działaniach – mówił w Polskim Radiu 24 dr Sebastian Duda, filozof, publicysta czasopisma "Więzi". W jaki sposób po wielu wiekach sojuszu tronu i ołtarza ma funkcjonować Kościół i inne związki wyznaniowe w Polsce i w świecie liberalnej demokracji? O tym w audycji Konfrontacje Idei.
2017-04-15, 10:25
Posłuchaj
Konstytucja RP w swoim zapisie reguluje, że stosunki między państwem a kościołami i innymi związkami wyznaniowymi są kształtowane na zasadach autonomii i wzajemnej niezależności. Z drugiej strony dziedzictwo afiliacji Kościoła z władzą polityczną sięga IV wieku i ery konstantyńskiej. Od XIX wieku ten sojusz w bardzo istotny sposób zaczął słabnąć, a pewne formy mentalne przetrwały przede wszystkim w katolicyzmie. W Polsce wielu ludzi uważa, że państwo za bardzo wspiera Kościół w jego działaniach.
– Zapisy Konstytucji, które gwarantują działalność Kościoła i prawa katolików w Polsce, są częściej zagrożeniem dla samego katolicyzmu, choć nie wszyscy są tego świadomi. Wynika to z tego, że po wielowiekowym okresie sojuszu ołtarza z tronem, niektórzy nie wyobrażają sobie innej możliwości i rzeczywistości funkcjonowania Kościoła. Europa natomiast jest oparta także na innych źródłach aksjologicznych oprócz chrześcijańskich, jak filozofia grecka, prawo rzymskie oraz oświeceniowa tolerancja i prymat racjonalności – powiedział dr Sebastian Duda.
Całość rozmowy do odsłuchania w nagraniu audycji.
Gospodarzem programu był Ryszard Bugaj.
REKLAMA
Polskie Radio 24/dds
Konfrontacje Idei w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
____________________
Data emisji: 15.04.2017
REKLAMA
Godzina emisji: 09:33
Polecane
REKLAMA