"Solidarności" walka z cenzurą 

Już w 1946 roku władze PRL wprowadziły cenzurę, w ramach której kontrolowały treści przeznaczone do rozpowszechnienia. Dążenia do tego, by rzetelnie informować obywateli podjęła kilkadziesiąt lat później Solidarność. Walczono o dostęp do mediów publicznych i zmianę ustawy o cenzurze. Działacze szybko zaczęli również tworzyć władne media: biuletyny, radio czy telewizję. W audycji "Pamiętaj, to Solidarność" mówił o tym dr Grzegorz Majchrzak z Instytutu Pamięci Narodowej.  

2017-04-21, 22:00

 "Solidarności" walka z cenzurą 
Każdy cenzor z Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk miał swoją sygnaturę, podawaną w stopce redakcyjnej publikacji (podkreślone na czerwono).Foto: KGGucwa/wikipedia/lic. CC

Posłuchaj

21.04.2017 Dr Grzegorz Majchrzak z Instytutu Pamięci Narodowej o cenzurze i mediach „Solidarności”.
+
Dodaj do playlisty

Gość przypomniał, że o ile w przedwojennej Polsce cenzura działała po publikacji, o tyle w PRL wprowadzono cenzurę prewencyjną. Z czasem podziemie niepodległościowe, opozycja zaczęły wydawać własne media w tzw. drugim obiegu. – Do momentu utworzenia Solidarności powstało kilkadziesiąt niezależnych wydawnictw, tytułów prasowych, ale nie funkcjonowały na większą skalę – wyjaśnił Majchrzak.

W trakcie strajków na Wybrzeżu, w 1980 roku, władze wprowadziły blokadę informacyjną, dotyczącą tych wydarzeń. Ich uczestnicy zaczęli więc wydawać własną prasę. W Gdańsku był to "Strajkowy Biuletyn Informacyjny", a w Szczecinie pismo "Jedność". – Te pisma są o tyle ważne, że dotarły do ludzi poza stocznią, Gdańskiem, Wybrzeżem. To pewne przełamanie, nadkruszenie monopolu informacyjnego władz – podkreślił.  

NSZZ Solidarność szybko zaczęła organizować także inne, własne media. W pierwszym roku działalności pojawiło się ok. 300 związkowych pism. Od kwietnia 1981 roku ukazywał się "Tygodnik Solidarność". Powstawały także zalążki mediów elektronicznych. – W przypadku radiofonii wykorzystano to, co komuniści utworzyli, by indoktrynować robotników, czyli radiowęzły zakładowe. To były trzy główne ośrodki: Gdańsk, Warszawa i Wrocław, które przygotowywały audycje na kasetach magentofonowych – mówił gość.

W ramach Biura Informacji Prasowej zaczęła również funkcjonować TV BIPS. Pierwszy materiał nagrano podczas I Krajowego Zjazdu Delegatów.

REKLAMA

Dr Grzegorz Majchrzak tłumaczył, że walka o społeczną kontrolę radia i telewizji trwała przez cały okres "solidarnościowego karnawału". – Mieliśmy do czynienia ze znacznym poszerzeniem swobody w Polskim Radiu. Włącznie z tym, że znajdowały się audycje o tym, jak dziennikarze sobie wyobrażają model mediów. Jednak władze czuwały nad tym, co się ukazuje i Solidarność była pokazywana, ale zazwyczaj na zasadach, które dobrały władze – wspominał.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Leszek Rysak.

Polskie Radio 24/ip

REKLAMA

Pamiętaj - to Solidarność w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje 

____________________

Data emisji: 21.04.2017

Godzina emisji: 21:33

REKLAMA


 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej