W Caracas rośnie napięcie. Kolejne ofiary śmiertelne fali przemocy

12 ofiar śmiertelnych zajść w Caracas nocą i w piątek nad ranem miejscowego czasu, a w sumie 20 zabitych, m.in. w starciach policji i demonstrantów z ostatnich tygodni, to bilans fali przemocy w Wenezueli na tle kryzysu politycznego i ekonomicznego.

2017-04-22, 13:33

W Caracas rośnie napięcie. Kolejne ofiary śmiertelne fali przemocy

Posłuchaj

Jose Guerra - deputowany i ekonomista - wyjaśnia, że Wenezuela stoi w obliczu klęski głodu: najbardziej konserwatywna prognoza na 2017 rok to 500-procentowa inflacja. Kraj nie jest w stanie funkcjonować. Niczego nie są warte zarobki, nikną oszczędności. To trzeba szybko rozwiązać (IAR)
+
Dodaj do playlisty

11 osób w wieku od 17 do 45 lat, według komunikatu prokuratury w Caracas, zginęło porażonych prądem podłączonym do metalowego ogrodzenia, gdy tłum szturmował piekarnię w El Valle, robotniczej dzielnicy Caracas.

Wcześniejsze ofiary śmiertelne to w większości uczestnicy demonstracji antyrządowych, wobec których żandarmeria stosuje przemoc, a także ofiary wśród uczestników prorządowych kontrdemonstracji.

Spiralę przemocy w stolicy Wenezueli nakręca nowa próba sił między opozycją reprezentowaną przez parlament, gdzie zdecydowaną większość mają liberałowie, a stopniowo malejącymi tłumami zwolenników lewicowego prezydenta Nicolasa Maduro, który traci kontrolę nad gospodarką podminowaną przez trzycyfrową inflację i wciąż stosunkowo niskie ceny ropy naftowej, która jest wenezuelska "monokulturą".

Wenezuelska opozycja, która domaga się przyspieszonych wyborów, przygotowuje na sobotę "marsz milczenia". Jego uczestnicy mają przejść ulicami Caracas pod siedzibę Episkopatu.

REKLAMA

Na poniedziałek przeciwnicy rządu zapowiedzieli "ogólnokrajową blokadę dróg".

mr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej