Postępowanie KE przeciwko Austrii za płacę minimalną

Komisja Europejska wszczęła postępowanie przeciwko Austrii za przepisy o płacy minimalnej w transporcie międzynarodowym, przeciwko którym protestowali polscy przewoźnicy.

2017-04-27, 14:32

Postępowanie KE przeciwko Austrii za płacę minimalną
Urzędnicy KE pozostają na stanowisku, że polska ustawa o Sądzie Najwyższym jest niezgodna z prawem UE, ponieważ narusza zasadę niezależności sądownictwa, w tym zasadę nieusuwalności sędziów. Foto: Komisja Europejska

Posłuchaj

Komisja Europejska wszczęła postępowanie przeciwko Austrii za przepisy o płacy minimalnej w transporcie międzynarodowym (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Wcześniej podobne postępowania o naruszenie unijnego prawa Bruksela rozpoczęła przeciwko Francji i Niemcom. Austria od stycznia rozszerzyła stosowanie płacy minimalnej dla kierowców. Nowe przepisy uderzają w polskie firmy transportowe, ponieważ wiążą się z dodatkowymi wymogami biurokratycznymi i podwyższają koszty. Nasi przewoźnicy mówią, że to próba wyeliminowania ich z rynku. Taki sam zarzut stawili władzom w Niemczech i Francji, kiedy te kraje wprowadzały zmiany w przepisach o płacy minimalnej w transporcie międzynarodowym. Polska nie była osamotniona, bo wszystkie kraje Europy Środkowo-Wschodniej zjednoczyły siły i wspólnie zaprotestowały. Pod wpływem presji tych państw unijni eksperci w Brukseli przeprowadzili szczegółową analizę i uznali, że wprowadzane zmiany są niezgodne z zasadami unijnego rynku wewnętrznego. Dlatego Komisja Europejska rozpoczęła dochodzenie o naruszenie europejskiego prawa najpierw przeciwko Niemcom, a później przeciwko Francji. Teraz na celownik wzięła Austrię. Rząd w Wiedniu będzie miał dwa miesiące na usunięcie dyskryminujących zapisów. Jeśli tego nie zrobi, po kolejnym upomnieniu sprawa trafi do unijnego Trybunału Sprawiedliwości.

abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej