80 mln euro z UE na ochronę przyrody

Od dziś Komisja Europejska przyjmuje od polskich firm i instytucji wnioski o wsparcie przy realizacji projektów dotyczących ochrony środowiska i klimatu. Środki na ten cel będą pozyskiwane w ramach unijnego programu "LIFE" i z puli krajowej.

2017-04-28, 13:12

80 mln euro z UE na ochronę przyrody
Zdjęcie ilustracyjne . Foto: Chinnapong/Shutterstock

Posłuchaj

O pieniądzach z programu „LIFE” w radiowej Jedynce (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Ze wsparcia, otrzymanego już wcześniej, korzysta między innymi Wigierski Park Narodowy, gdzie od 2012 roku do końca roku bieżącego, realizowany jest projekt "Czynna ochrona zagrożonych gatunków i siedlisk na obszarze Natura 2000 - Ostoja Wigierska". Obejmuje on szereg działań, wyjaśnia Aleksandra Mackiewicz z Wigierskiego Parku.

- Chodzi m.in. o wykup gruntów cennych przyrodniczo, odtworzenie małych zbiorników, celem ochrony płazów. Kolejne działanie to były przepusty pod drogami w dwóch lokalizacjach dotyczące również ochrony płazów. Następnie walka z niecierpkiem gruczołowatym po przez jego usuwanie. Prowadziliśmy również szeroko pojęte działania edukacyjne. W sumie projekt było wart ponad 3 mln euro, 1,5 mln euro z UE, a reszta Narodowy Fundusz – wyjaśnia rozmówczyni.

Kluczowa jest innowacja

Projekty finansowane przez Unię i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w ramach programu "LIFE"  mają charakter nowatorski, podkreśla prezes Narodowego Funduszu Kazimierz Kujda.

- Będzie można dostać pieniądze na przedsięwzięcia innowacyjne ze wszystkich dziedzin m.in. nowoczesne technologie w zakresie oczyszczania ścieków, efektywne wykorzystanie energii, projekty w zakresie elektromobilności. Jest 100 tematów w 6 obszarach tematycznych. Każdy kto chce stosować nowoczesne rozwiązanie w dziedzinie ochrony środowiska znajdzie dla siebie możliwość dofinansowania – wyjaśnia gość.

REKLAMA

80 mln euro do wzięcia

Wnioski o dofinansowanie będą trafiać do Brukseli.

- Dziś w programie „LIFE” aplikuje się do Unii Europejskiej. Polska ma tam około 80 mln euro. Natomiast Narodowy Fundusz współfinansuje udział krajowy, w tych programach. Jest bardzo duże zainteresowanie, zgłosiło się 350 uczestników, jeszcze tak dużo nigdy ich nie było – dodaje.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pełni rolę Krajowego Punktu Kontaktowego „LIFE”, na podstawie porozumienia z Ministerstwem Środowiska, które z kolei jest instytucją wdrażającą program w Polsce.

Gospodarka z obiegiem zamkniętym

Wiceminister Środowiska Sławomir Mazurek uważa, że przedsięwzięcia realizowane w ramach programu "LIFE" mogą mieć duże znaczenie dla ochrony przyrody, między innymi przy zagospodarowywaniu odpadów. 

REKLAMA

- Pomogą nam w tym byśmy wdrożyli ideę gospodarki o obiegu zamkniętym. Byśmy mogli skutecznie regenerować tereny, które dziś są zagrożone, mówię o terenach Natura 2000. To też pole do innowacji byśmy wykorzystywali wszystkie idee i pomysły, które są w Polsce. Ważne, żeby te projekty, które trafią do Komisji Europejskiej były dobrze przygotowane, a baza beneficjentów była jak najszersza - zaznacza wiceminister Środowiska Sławomir Mazurek.

Wnioski o wsparcie przy realizacji projektów można składać do września bieżącego roku. Zajmie się nimi Komisja Europejska.

Pieniądze będą przyznawane w roku przyszłym.

Dariusz Kwiatkowski, abo

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej