Merkel spotka się w Soczi z Putinem, biznes liczy na dialog

Kanclerz Niemiec Angela Merkel spotka się w najbliższy wtorek w Soczi z prezydentem Rosji Władimirem Putinem - poinformował rzecznik rządu Steffen Seibert. Niemiecki biznes liczy na ożywienie dialogu z Rosją i stopniowe znoszenie sankcji.

2017-04-28, 15:14

Merkel spotka się w Soczi z Putinem, biznes liczy na dialog
Ile czasu ma jeszcze przed sobą Angela Merkel? . Foto: WDKrause/CC BY-SA 4.0/Wikimedia Commons

Będzie to pierwsza od dwóch lat wizyta szefowej niemieckiego rządu w Rosji. Putin był w Berlinie ostatni raz w październiku 2016 roku.

Seibert zaznaczył, że powodem wizyty kanclerz są przygotowania do szczytu G20, który odbędzie się na początku lipca w Hamburgu. - To jedna z wielu jej podróży w ramach niemieckiego przewodnictwa G20 - dodał rzecznik.

Seibert powiedział, że tematem rozmów Merkel z Putinem będzie zapewne też sytuacja na Ukrainie i w Syrii, a także kryzys w Libii. Jego zdaniem możliwe jest także poruszenie kwestii bilateralnych oraz sytuacji wewnętrznej w Rosji.

Rzecznik podkreślił, że sprzeczna z prawem międzynarodowym aneksja Krymu oraz destabilizacja wschodniej Ukrainy "poważnie obciążają" relacje niemiecko-rosyjskie.

REKLAMA

Niemcy chcą "włączyć Rosję w konstruktywne rozmowy"

- Mimo to naszym celem było zawsze włączenie Rosji w konstruktywne rozwiązania (problemów) - oświadczył Seibert. Jak dodał, Niemcy utrzymują z Rosją "bliskie i intensywne" kontakty. Zastrzegł, że ponowne przyjęcie Rosji do grona najbardziej uprzemysłowionych krajów świata (G7) "nie jest obecnie rozważane".

Szef Komisji Wschodniej za dialogiem

Wiceprzewodniczący Komisji Wschodniej Niemieckiej Gospodarki, Klaus Schaefer, wyraził nadzieję, że wizyta Merkel w Rosji "ożywi znajdujące się w kryzysie relacje niemiecko-rosyjskie". - Obie strony są sobie potrzebne, by zapewnić dobrobyt, bezpieczeństwo i pokój w Europie - powiedział niemiecki przedsiębiorca. - Potrzebny jest intensywny dialog - zaznaczył.

Schaefer powiedział, że sankcje nałożone na Rosję mają negatywny wpływ na relacje gospodarcze, a jako polityczny czynnik "straciły na znaczeniu". Powtórzył postulat wysuwany już wcześniej przez niemiecki biznes, by stopniowo znosić sankcje wraz z postępami w realizacji porozumienia z Mińska. - Strona ukraińska też musi wnieść swój wkład w realizację porozumień - dodał Schaefer.

Komisja Wschodnia Niemieckiej Gospodarki jest organizacją lobbystyczną zrzeszającą ponad 200 niemieckich firm handlujących i inwestujących w Rosji i innych krajach Europy Wschodniej.

REKLAMA


Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP) / agkm



Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej