Losy malarza Walentego Gabrysiaka
On - Walenty Gabrysiak, chłopak ze wsi, który stał się znakomitym malarzem-abstrakcjonistą, ale nie lubił sprzedawać swoich obrazów, zadowalał się dwiema parami spodni, jadł tyle co nic i nie widział potrzeby posiadania pieniędzy. Ona - Ewa Buczyńska, pochodząca z arystokratycznej rodziny malarka i graficzka, piękna i elegancka. Poznali się na studiach, przeżyli razem ponad 60 lat, a kiedy ona ciężko zachorowała, on wyskoczył przez okno, mając 92 lata. O wyjątkowej historii miłosnej, która splatała się ze sztuką mówili w Polskim Radiu 24 siostrzenica malarza Magdalena Heltman-Ossowska i kuratorka sztuki Katarzyna Żebrowska.
2017-05-05, 11:25
Posłuchaj
Był malarzem i grafikiem. Przez przeszło pół wieku związanym z Nową Hutą. Odrzucił socrealizm, deklarował się jako abstrakcjonista. W audycji „Kultura nie całkiem osobista” przybliżaliśmy życie i twórczość Walentego Gabrysiaka.
Gdy zaczynał studia na krakowskiej ASP miał 29 lat. Został przyjęty na II rok malarstwa. Był reprezentantem pokolenia twórców, które kończąc studia w połowie lat 50., odrzuciło socrealizm. Jako artysta, jako człowiek, kroczył przez życie swoją drogą. Losy malarza i jego żony stały się kilka lat temu kanwą słuchowiska radiowego "Koniec wieńczy dzieło", a 17 maja w warszawskiej galerii Stalowa zostanie otwarta wystawa prac Gabrysiaka.
„U mnie proste walczy z okrągłym, treść chce być przed formą, a forma przed treścią. Zastanawiam się, czy tak być musi. To pytanie jest wciąż aktualne i dopiero kiedy staję przed płótnem stwierdzam, że te sprzeczności, a może lepiej określić je jako współzawodniczenia, są głównym powodem malarskiego działania i nie chodzi o ich pogodzenie, lecz stworzenie w obrazie stref, w których będą na siebie działały najsilniej” – pisał o swojej twórczości sam artysta.
O wyjątkowej historii miłosnej, która splatała się ze sztuką mówili w Polskim Radiu 24 siostrzenica malarza Magdalena Heltman-Ossowska i kuratorka wystawy w warszawskiej Galerii Stalowa Katarzyna Żebrowska.
Słuchowisko radiowe pt. „Koniec wieńczy dzieło” zostało zrealizowane w Teatrze Polskiego Radia, w reżyserii Janusza Kukuły. Impulsem do powstania słuchowiska była tragiczna śmierć Walentego Gabrysiaka. Autorami słuchowiska są: Sławomir Rogowski i Wojciech Dróżdż.
Ponadto w audycji:
Z archiwum Polskiego Radia - fragmenty słuchowisk z udziałem Ewy Wiśniewskiej z okazji 75. urodzin aktorki.
A w ramach cyklu o historii mody - krytyk sztuki dr Monika Małkowska mówiła o odkrywaniu ciała w różnych epokach (od eksponowania biustu w starożytnym Egipcie, przez odkryte plecy w 20-leciu międzywojennym, aż po współczesne stringi i "naked dress").
Gospodarzem audycji była Magda Mikołajczuk
Polskie Radio 24/tb
Kultura nie całkiem osobista w Polskim Radiu 24
_____________________
Data emisji: 30.04.17
Godzina emisji: 22.15
REKLAMA