Napięcia między Pekinem i Pjongjangiem
Chiny wywierają presję na Koreę Północną, by powstrzymać ją przed dalszymi prowokacjami - zapewnia prezydent Donald Trump. Północnokoreańska agencja prasowa oskarża Chiny o podważanie dobrych relacji ze względu na krytyczne komentarze w mediach. Chińskie MSZ odpowiada zaś, że chce być dobrym sąsiadem komunistycznej Północy. O sytuacji na Półwyspie Koreańskim mówił w audycji Świat w Powiększeniu analityk Oskar Pietrewicz z Centrum Studiów Polska-Azja.
2017-05-05, 21:35
Posłuchaj
Oburzenie północnokoreańskich władz wywołały ostatnie komentarze ściśle powiązanych z rządem w Pekinie mediów państwowych, które sugerowały, że w przypadku przeprowadzenia przez Północ kolejnych testów rakietowych lub nuklearnych, Pjongjang czekają kolejne sankcje. Chińskie władze uznawane są za największego sprzymierzeńca Pjongjangu na arenie międzynarodowej. Wymiana towarowa z Chinami jest zaś dla Korei Północnej ważnym elementem podtrzymującym gospodarkę. USA starają się nakłonić chińskie władze, aby używając m.in. instrumentów gospodarczych, wywarły większą presję na Pjongjang, żądając wstrzymania testów nuklearnych i rakietowych.
Według Oskara Pietrewicza relacje chińsko-koreańskie pełne są nieufności, mimo deklaracji współpracy. – W tych relacjach jest wiele znaków zapytania i niedopowiedzeń. Mimo że są to stosunki wzmocnione wojną koreańską i setkami tysięcy chińskich ofiar, to w tych relacjach pełno jest podejrzliwości. Miłości tam nigdy nie było, tylko wyrachowanie. Nie jest tak, że Chińczycy będą za wszelką cenę brać w obronę Koreę Północną, co często podkreślają. To co teraz widźmy, to kolejny etap procesu, który jest nakręcany przez testy nuklearne – mówił gość Polskiego Radia 24.
Jak podkreślał ekspert Centrum Studiów Polska-Azja, w Chinach trwa dyskusja czy wspierać Koreę Północną na arenie międzynarodowej, czy nie. – Po każdym kolejny teście nuklearnym pojawiało się natężenie dyskusji w chińskiej prasie i partii. Dyskusja rozgrywa się między strategami a tradycjonalistami – ci pierwsi mówią, że trzeba zerwać z Koreą Płn., bo ten sojusz nic Chinom nie przynosi oprócz problemów, a druga strona mówi, że lepszy taki sąsiad, niż inny, który mógłby być sojusznikiem USA. Koreańczycy odpowiedzieli Chinom, że to oni chronią Państwo Środka przed Amerykanami, wpisując się w narrację tradycjonalistów. Chińczycy dobrze wiedzą, że upadek Korei Płn. to katastrofa pod względem liczby problemów – mówił Pietrewicz.
Więcej w całej audycji.
REKLAMA
Gospodarzem audycji był Michał Strzałkowski.
Polskie Radio 24/kk/IAR/PAP
Świat w Powiększeniu w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
______________________
REKLAMA
Data emisji: 05.05.2017
Godzina emisji: 19:33
REKLAMA