Prezydenci Duda i Teshome o zwiększeniu wymiany handlowej między Polską i Etiopią

Poziom wymiany handlowej i inwestycyjnej między Polską a Etiopią jest znacznie niższy niż potencjał obu krajów, trzeba ją zwiększyć – mówili w poniedziałek w Addis Abebie prezydenci Polski i Etiopii, Andrzej Duda i Mulatu Teshome.

2017-05-08, 15:55

Prezydenci Duda i Teshome o zwiększeniu wymiany handlowej między Polską i Etiopią

Posłuchaj

Głównym tematem dzisiejszych rozmów prezydenta Andrzeja Dudy w Etiopii ma być gospodarka - relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Duda, który przebywa z wizytą w Etiopii od niedzieli, w poniedziałek spotkał się z przywódcą tego kraju. Po rozmowach obaj prezydenci spotkali się z mediami.

Teshome wyraził nadzieję, że wizyta Dudy w Addis Abebie otworzy nowy rozdział w relacjach między obu krajami oraz zintensyfikuje wymianę handlową i inwestycyjną między nimi. Zaznaczył, że obecnie wartość wymiany handlowej między Polską a Etiopią to 35-36 mln USD, co - jak ocenił - jest znacznie poniżej potencjału tkwiącego w tych kontaktach i poniżej oczekiwań obu społeczeństw.

Prezydent Andrzej Duda podziękował w poniedziałek prezydentowi Etiopii Mulatu Teshome za poparcie kandydatury Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019

Wymiana towarowa, ale i inwestycyjna

Duda zgodził się z tą opinią. Jak mówił, Polska jest jednym z większych rynków w Europie, a Etiopia - w Afryce. Wyraził nadzieję, że wymiana handlowa między naszymi krajami będzie docelowo liczona nie w dziesiątkach, lecz setkach milionów dolarów.

- Nie chodzi tylko o wymianę towarową, ale też inwestycyjną. Chciałbym, aby polskie firmy zainwestowały w Etiopii - zainwestowały w sensie dosłownym, ale też zainwestowały w Etiopczyków. Chciałbym, aby polskie towary pojawiły się w etiopskich sklepach, ale by były produkowane w Etiopii – mówił. Jak wyjaśnił, chodzi m.in. o to, by polskie produkty rolne były przetwarzane w Etiopii.

- Chciałbym, aby polski biznes i polskie państwo przyczyniły się do rozwoju Etiopii, jednocześnie zarabiając na tym. Mam nadzieję, że polskie marki staną się rozpoznawalne w Etiopii – powiedział polski prezydent.

Duda poinformował, że zachęcał Teshome do otwarcia ambasady Etiopii w Warszawie. - Pan prezydent przyjął to zaproszenie do Warszawy i mówił, że rozwój relacji gospodarczych na pewno będzie motorem do tego, by taką ambasadę otworzyć – mówił Duda.

To właśnie promocja gospodarcza Polski i polskich przedsiębiorstw ma być najważniejszym celem podróży prezydenta do Afryki. Andrzej Duda mówił o tym w czasie wizyty w montowni ciągników Ursus w etiopskiej miejscowości Adama.

- Najistotniejszy jest aspekt gospodarczy tej wizyty i tego przede wszystkim będą dotyczyły moje spotkania zarówno z prezydentem, jak i z premierem Etiopii a także polsko-etiopskie spotkanie partnerstwa biznesowego, które będzie się odbywało w trakcie mojej wizyty tutaj w Etiopii, w Addis Abebie - podkreślał prezydent.

REKLAMA

Etiopia to jeden z najszybciej rozwijających się krajów afrykańskich

Etiopia to jeden z najbiedniejszych, ale równocześnie najszybciej rozwijających się krajów afrykańskich. Gospodarka kraju to przede wszystkim rolnictwo i usługi. Kraj wciąż jednak jeszcze zmaga się z niepokojami, zwłaszcza przy granicach, oraz z klęską suszy. Równocześnie jednak specjaliści odnotowują coraz lepsze wskaźniki gospodarcze.

Najnowszy raport Global Economic Prospects Banku Światowego wskazuje, że tempo wzrostu PKB Etiopii za 2016 r. wyniesie 8,4 proc., a prognoza dotycząca 2017 r. mówi o wzroście w tempie 8,9 proc. Równie wysokie są prognozy dla 2018 i 2019 r., kiedy etiopska gospodarka według BŚ rozwijać się będzie w tempie 8,6 proc.

Jak podaje Ministerstwo Rozwoju w Warszawie, w 2016 r. obroty handlowe Polski z Etiopią wyniosły 65,3 mln USD; eksport towarów z Polski do Etiopii wyniósł 59,9 mln USD (i wzrósł o 13,5 proc.), natomiast import - 5,4 mln USD (wzrósł o 11 proc.)

Polska w 2016 r. eksportowała do Etiopii głównie ciągniki rolnicze, szyny kolejowe, spycharki samobieżne, przyczepy, opony pneumatyczne, dachy, panele, tokarki do usuwania metalu oraz kombajny zbożowe. Importowała zaś kawę niepaloną, skóry kozie, odzież i krewetki.

IAR/PAP, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej