Matura 2017. Dziś matematyka na poziomie rozszerzonym, łacina i kultura antyczna
Na maturze znów królowa nauk - matematyka. Dziś egzamin na poziomie rozszerzonym. Podchodzą do niego tylko ci absolwenci, który zadeklarowali chęć zdawania.
2017-05-09, 13:18
Posłuchaj
Dziś matura na poziomie rozszerzonym z matematyki. Relacja Katarzyny Ingram (IAR)
Dodaj do playlisty
Obowiązkowy egzamin z matematyki na poziomie podstawowym abiturienci pisali w piątek.
Powiązany Artykuł
Matura 2017 w portalu PolskieRadio.pl
Chęć zdawania matematyki na poziomie rozszerzonym zadeklarowało 72,4 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników, czyli ponad 25 proc. z nich, a łacinę - 99 osób.
Egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym zdawało także we wtorek ponad 6,2 tys. abiturientów z wcześniejszych roczników. Z kolei wśród abiturientów z wcześniejszych roczników chęć zdawania egzaminu z łaciny zadeklarowały 33 osoby.
Egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym rozpoczął się o godz. 9. i trwał 180 minut.
REKLAMA
Wynik nie decyduje o zdaniu matury
Część rozszerzona składa się z zadań zamkniętych i otwartych. Te ostatnie wymagają wykazania się umiejętnością rozumowania i dobierania własnych strategii do nietypowych warunków w zadaniach.
Wynik z tego egzaminu nie decyduje o zdaniu matury. Wielu maturzystów walczy jednak o każdy punkt, bo rezultat z części rozszerzonej może być brany pod uwagę w procesie rekrutacyjnym na studia - szczególnie na uczelnie techniczne i na kierunki matematyczno-przyrodnicze.
Egzamin z języka łacińskiego i kultury antycznej rozpocznie się o godzinie 14., na poziomie podstawowym potrwa 120 minut, a na poziomie rozszerzonym - 180 minut (wybór poziomu na egzaminie z łaciny mają tylko absolwenci z dawniejszych roczników; od 2015 r. maturzyści z liceów mogą zdawać łacinę tylko na poziomie rozszerzonym).
W poniedziałek maturzyści zdawali egzamin z języka angielskiego:
REKLAMA
NTL Radomsko Sp. z o.o.
Maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów maturalnych: z języka polskiego, z języka obcego i z matematyki na poziomie podstawowym - chętni mogą je zdawać także na poziomie rozszerzonym.
Maturzysta musi też przystąpić do co najmniej jednego pisemnego egzaminu z grupy tzw. przedmiotów do wyboru oraz do dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego i języka obcego.
Minimum 30 proc. by zdać
Aby uzyskać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. Wynik egzaminu z przedmiotu do wyboru nie ma wpływu na uzyskanie świadectwa maturalnego (nie ma progu zaliczeniowego), służy tylko przy rekrutacji na studia.
REKLAMA
Abiturienci, którzy nie mogą przystąpić do egzaminów w sesji majowej, a uzyskali zgodę dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej, mogą przystąpić do nich w sesji dodatkowej w czerwcu.
Wyniki matur ogłoszone zostaną 30 czerwca.
Maturzysta, który nie zda jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki pod koniec sierpnia. Abiturient, który nie zda więcej niż jednego egzaminu, może poprawiać je dopiero za rok.
kh
REKLAMA
REKLAMA