Polscy eksporterzy biją rekordy. Co im pomaga?
Polski eksport wzrósł w marcu, według szacunkowych prognoz, do 17,4 mld euro.
2017-05-09, 17:40
Posłuchaj
- Był więc o prawie 16 procent większy od notowanego w lutym, i jednocześnie o 12,6 procent większy niż w marcu ubiegłego roku - komentuje Piotr Soroczyński, główny ekonomista Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych.
Eksport rośnie w związku z poprawą koniunktury w krajach Unii Europejskiej
I dodaje, że duże znaczenie miał w tym sukcesie przemysł, który w znacznie większym stopniu realizował eksportowe zamówienia.
− Zamówienia mają charakter tak konsumpcyjny, jak i zaopatrzeniowy i są sygnały, że nasi partnerzy, przede wszystkim z Unii Europejskiej, szykują się na wzrost zamówień i produkcji, stąd kupują u nas więcej komponentów, mówi gość Polskiego Radia 24.
Coraz ważniejszym kierunkiem eksportu i handlu staje się Afryka
Prezydent RP Andrzej Duda przebywa z wizytą w Etiopii, a zdaniem gościa PR24 - misje gospodarcze - szczególnie w Afryce - mają ogromne znaczenie w pogłębianiu relacji handlowych.
REKLAMA
A Afryce handel musi mieć polityczne wsparcie
Jak dodaje ekspert, jesteśmy przyzwyczajeni do handlu w obrębie unijnej wspólnoty, gdzie wsparcie dyplomatyczne dotyczy tylko największych kontraktów, i gdzie plasujemy najwięcej kontraktów średnich i małych.
− Tymczasem jeśli chce się dobrze wejść w rynek afrykański, to pomoc rządowa ma kapitalne znaczenie. Tam nie handluje się z kimś, kto nie ma takiego wsparcia. Stąd obecna ofensywa prezydencka to bardzo dobry pomysł, mówi gość Polskiego Radia.
Polscy przedsiębiorcy otrzymają konkretne wsparcie biur handlowych
Piotr Soroczyński dodawał, że we wspieraniu polskiego eksportu ważne są również otwierane w różnych częściach świata nowe biura handlowe.
I podkreśla, że zmienią one swój charakter. Z placówek, do których byliśmy przyzwyczajeni – trochę administracyjnych, często nie mających środków a często i ochoty na zajmowanie się przyziemnymi sprawami przedsiębiorców, w bardzo konkretne centra pomocy.
REKLAMA
−Teraz będą one bardzo bezpośrednio i konkretnie wspierać przedsiębiorców, szczególnie z segmentu małych i średnich firm, wskazując możliwości prawne w danym kraju, pomagając np. w rozliczeniach, mówi gość PR24.
Według prognoz, w bieżącym roku dodatnia dynamika eksportu wyniesie około 8 procent.
Dominik Olędzki, jk
REKLAMA