Unia Europejska daje "zielone światło". Wizy dla obywateli Ukrainy zniesione

Przedstawiciele państw unijnych w Radzie UE zatwierdzili zniesienie przez Unię wiz dla obywateli Ukrainy. Był to ostatni formalny krok otwierający dla naszych wschodnich sąsiadów możliwość łatwiejszego podróżowania do Unii Europejskiej.

2017-05-11, 18:56

Unia Europejska daje "zielone światło". Wizy dla obywateli Ukrainy zniesione
Flaga UE i niektórych państw Unii Europejskiej. Foto: European Parliament

Posłuchaj

Jest decyzja w sprawie zniesienia wiz dla Ukrainy. Relacja Beaty Płomeckiej z Brukseli (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Po wejściu w życie regulacji, co ma mieć miejsce 20 dni po ich opublikowaniu w oficjalnym dzienniku urzędowym UE, Ukraińcy którzy mają paszporty biometryczne, będą mogli wjechać do krajów członkowskich (z wyjątkiem Wielkiej Brytanii i Irlandii) bez wizy na 90 dni w ciągu pół roku w celach biznesowych, turystycznych czy rodzinnych.

Decyzja była spodziewana, europejscy dyplomaci mówili o tym Polskiemu Radiu pod koniec kwietnia. Wcześniej na zniesienie wiz zgodzili się ambasadorowie unijnych krajów.

Podpisanie nowych przepisów w tej sprawie ma nastąpić w przyszłym tygodniu, później decyzja ma ukazać się w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej i, jak zaznaczono wyżej, po 20 dniach wejdzie w życie.

Ruch bezwizowy to nie pozwolenie na pracę

Unijny dyplomaci i urzędnicy mówili Polskiemu Radiu kilka tygodni temu, że celem Unii jest, by 12 czerwca Ukraińcy, którzy mają biometryczne paszporty mogli swobodnie wjechać do Wspólnoty na 90 dni na wakacje, w interesach, lub do rodziny, bez konieczności ubiegania się o wizy. Nie jest to jednak równoznaczne z pozwoleniem na pracę w Unii.

REKLAMA

Minister spraw wewnętrznych Malty, kierującej teraz pracami Unii napisała w oświadczeniu, że decyzja o zniesieniu wiz dla obywateli Ukrainy wzmocni ich związki z Unią Europejską.

Na tę pozytywną decyzję Kijów czekał od dłuższego czasu, ale państwa członkowskie nie chciały się zgodzić, bojąc się dużego napływu Ukraińców do Europy. Zielone światło unijne rządy dały dopiero po uzgodnieniu dodatkowych przepisów, zwanych hamulcem bezpieczeństwa. Pozwalają one na szybkie przywracanie wiz w przyszłości gdyby dochodziło do nadużyć, na przykład masowych przyjazdów Ukraińców do Unii i wzrostu liczby podań o azyl.

IAR/PAP/agkm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej