Dziś Międzynarodowy Dzień Rodziny. Pracownicy kilkuset firm wyjdą z pracy 2 godziny wcześniej
Służy zwróceniu uwagi na szczególną rolę rodziny w życiu społecznym, propaguje politykę prorodzinną i uwrażliwia na problemy, z którymi muszą mierzyć się członkowie tej podstawowej wspólnoty społecznej.
2017-05-15, 11:36
Z okazji Międzynarodowego Dnia Rodziny Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda życzą rodzinom miłości, zrozumienia, zaufania i bliskości. Życzenia opublikowane zostały na stronie internetowej prezydenta.
"Wszystkim polskim rodzinom przekazujemy wyrazy szacunku i najserdeczniejsze życzenia. Życzymy, aby w rodzinie stale doświadczali Państwo miłości, zrozumienia, zaufania i bliskości. Aby wszystkie pokolenia - dziadków, rodziców i dzieci - łączyły serdeczne, trwałe więzy. Aby mogli Państwo spędzać ze sobą więcej czasu. Aby jak najczęściej dzielili się dobrymi wiadomościami i razem świętowali sukcesy" - życzy para prezydencka.
Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda zachęcają też, by w tym dniu sięgnąć wspólnie do listów i pamiątek, przejrzeć albumy ze starymi zdjęciami. Proponują także spotkanie z dalszą rodziną oraz szukanie wspólnych korzeni: opowieści, dokumentów i miejsc związanych z dziadkami, pradziadkami i prapradziadkami.
REKLAMA
Krócej w pracy?
Święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych 20 września 1993 roku. Od sześciu lat towarzyszy mu inicjatywa Fundacji Humanites - Sztuka Wychowania, która organizuje akcję społeczną "Dwie godziny dla rodziny".
Jest ona skierowana do pracodawców i pracowników i zachęca, aby 15 maja skrócić dzień pracy o dwie godziny, tak, by wszyscy tego dnia mogli spędzić więcej czasu z bliskimi. Corocznie w akcję włącza się kilkaset polskich i międzynarodowych firm oraz instytucji publicznych.
W naszym kraju od ponad roku działa rządowy program "Rodzina 500+". Objęto nim 55 procent obywateli do 18 roku życia. Wskutek tego znacznie zmniejszyło się ubóstwo wśród dzieci. Rząd Prawa i Sprawiedliwości wskazuje też na wzrost dzietności w Polsce.
Rodzina jako instytucja społeczna znajduje się w kręgu zainteresowania: socjologów, psychologów i pedagogów. Przez lata wypracowano wiele definicji określających rodzinę i jej charakter.
REKLAMA
Największą popularnością cieszy się najprostsza z nich, autorstwa francuskiego filozofa z XIX wieku Augusta Comta, mówiąca, że "rodzina jest najważniejszą, podstawową grupą społeczną, na której opiera się społeczeństwo".
kh
REKLAMA