KE wydała zalecenia gospodarcze dla Polski: dotyczą m.in. wydatków publicznych

Obniżenie wieku emerytalnego, wpływ programu 500 + na rynek pracy oraz uszczelnianie systemu podatkowego - to zdaniem Komisji Europejskiej wyzwania przed którymi stoi polski rząd.

2017-05-22, 14:24

KE wydała zalecenia gospodarcze dla Polski: dotyczą m.in. wydatków publicznych
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay.com

Komisja Europejska przedstawiła zalecenia dla poszczególnych krajów, w których zawarła wytyczne dotyczące polityki gospodarczej.

Przeszkody wzrostu gospodarczego Polski: słaba wydajność, niepewność sytuacji na świecie

Komisja w swych rekomendacjach zwraca uwagę, że powolny wzrost wydajności, utrzymujące się nierówności - oraz niepewność wynikająca głównie z czynników zewnętrznych, wciąż są przeszkodą dla wzrostu gospodarczego.

Zalecenie dla Polski: zwiększenie efektywności wydatków publicznych

W zaleceniach dla Polski Bruksela podkreśla, że rząd premier Beaty Szydło powinien zwiększyć efektywność wydatków publicznych.

− Zauważamy postęp w poborze podatków, ale rekomendujemy ograniczenie stosowania obniżonych stawek VAT." - tłumaczył na konferencji prasowej Pierre Moscovici, komisarz do spraw gospodarczych i finansowych.

REKLAMA

Zalecenie dotyczy też zachęt dla kobiet

Komisja Europejska zaleca również w związku z programem "500+" podejmowanie działań mających na celu zwiększenie udziału w rynku pracy, w szczególności w odniesieniu do kobiet o niskich kwalifikacjach zawodowych.

Konieczność prac nad reforma dotyczącą wcześniejszych emerytur

Marianne Thyssen, unijna komisarz do spraw zatrudnienia, spraw społecznych dodawała, że obniżenie wieku emerytalnego w Polsce może doprowadzić do obniżenia wypłacanych świadczeń. " Zwracamy uwagę, by Polska podjęła działania prowadzące do wzrostu średniego wieku, w którym osoby przechodzą na emeryturę" - mówiła. Dlatego w dokumencie zapisano propozycję prac nad reformą wcześniejszych emerytur.

Rekomendacje zostaną omówione przez ministrów państw Unii Europejskiej przed ich zatwierdzeniem przez szefów państw lub rządów.

IAR, jk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej