Dzika reprywatyzacja. Prokuratura kwestionuje decyzje warszawskiego SKO

Prokuratorzy wnieśli sprzeciwy w sprawach dotyczących trzech nieruchomości w Warszawie - na pl. Defilad (dawny adres ul. Sienna 29), przy ul. Twardej 10 i Mokotowskiej 63 - poinformowała we wtorek Prokuratura Krajowa.

2017-05-30, 13:27

Dzika reprywatyzacja. Prokuratura kwestionuje decyzje warszawskiego SKO
Panorama Warszawy. Foto: Wikipedia/CC/Lemarx

W wydanym tego dnia komunikacie PK opisuje działania śledczych, które mają zapobiec bezprawnym skutkom tzw. dzikiej reprywatyzacji trzech warszawskich nieruchomości.

Powiązany Artykuł

Warszawa free 1200.jpg
Afera reprywatyzacyjna - czytaj więcej

Sprzeciw Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu dotyczy nieruchomości położonej na Placu Defilad, pod dawnym adresem Sienna 29. W 2010 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze stwierdziło nieważność decyzji władz Warszawy z 1952 r., które odmówiły ustanowienia własności czasowej nieruchomości na rzecz dawnych właścicieli. W ocenie prokuratury ówczesne władze stolicy słusznie odmówiły zwrotu nieruchomości, do czego podstawą było zakończenie prac nad planem zagospodarowania przestrzennego.

Wideo: "Trzeba ostudzić emocje i działać w interesie warszawiaków". Politycy o powołaniu komisji ds. reprywatyzacji

REKLAMA

Źródło: TVN24/x-news

Wrocławska prokuratura wniosła także o wyeliminowanie z obrotu prawnego ostatecznej decyzji SKO z 2011 r. w sprawie nieruchomości przy Twardej 10 w Warszawie. W złożonym sprzeciwie prokuratura argumentuje, że spadkobiercy dawnych właścicieli nieruchomości już wcześniej zbyli wszelkie prawa i roszczenia do niej, a więc nie mogli skutecznie ubiegać się przed SKO o zwrot Twardej 10.

Powiązany Artykuł

kw12.jpg
Komisja weryfikacyjna czeka. Wiceminister Patryk: za dwa tygodnie wciśniemy pedał gazu

Nieruchomości przy Siennej 29 i Twardej 10, a także dwóch innych - przy Twardej 8 i Królewskiej 39 - dotyczy sprawa, w której w połowie maja sąd aresztował pięć osób. Są to: adwokat Andrzej M., dwójka adwokatów występujących jako kuratorzy spadkobierców nieruchomości - Grażyna K.-B. i Tomasz Ż., zajmujący się skupowaniem roszczeń do nieruchomości Maciej M. oraz rzeczoznawca Michał Sz. (jako jedyny mógł opuścić areszt pod warunkiem wpłacenia 60 tys. zł kaucji). Łącznie w tej sprawie CBA zatrzymało osiem osób, które miały wyrządzić Skarbowi Państwa i spadkobiercom szkodę na ponad 46 mln zł.

Nieruchomość przy Mokotowskiej 63

Inna opisana w komunikacie PK sprawa dotyczy zabudowanej nieruchomości przy ul. Mokotowskiej 63 w Warszawie. Prokuratura Regionalna we Wrocławiu wniosła sprzeciw do SKO od ostatecznych decyzji prezydent Warszawy z 2011 r., które ustanowiły na 99 lat prawo użytkowania wieczystego na rzecz określonych osób, w tym na rzecz byłej pracownicy Ministerstwa Sprawiedliwości Marzeny K. Prokuratura wnosi o stwierdzenie nieważności decyzji prezydent Warszawy z 2011 r. i argumentuje, że w tych sprawach już wcześniej została wydana ostateczna decyzja, umarzająca postępowanie jako bezprzedmiotowe.

Powiązany Artykuł

Ryszard Terlecki trójka 1200.jpg
Ryszard Terlecki: dramatyczna próba przykrycia afery będzie trwała

Marzena K. była współwłaścicielką słynnej warszawskiej działki przy Pałacu Kultury i Nauki pod dawnym adresem Chmielna 70, wokół której rozpoczęła się afera reprywatyzacyjna w stolicy. 

REKLAMA

W prokuraturach prowadzonych jest w sumie ok. 100 różnych postępowań dotyczących reprywatyzacji w stolicy. Pracują trzy prokuratorskie zespoły do tych spraw: w prokuraturach regionalnych - wrocławskiej i warszawskiej oraz w Prokuraturze Krajowej.

dad

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej