Skok inwestycji zagranicznych. Co je przyciąga?

W minionym roku, po raz pierwszy od 2008 r., Polska znalazła się w pierwszej piątce najpopularniejszych europejskich kierunków dla inwestorów zagranicznych - tak wynika z najnowszego badania "Atrakcyjność inwestycyjna Polski”, w którym zapytano kilkuset inwestorów zagranicznych z całego świata o to, jak postrzegają nasz kraj.

2017-05-31, 10:38

Skok inwestycji zagranicznych. Co je przyciąga?
Zdjęcie ilustracyjne . Foto: SFIO CRACHO/ shutterstock

Posłuchaj

O tym, że Polska jest bardzo atrakcyjna dla zagranicznych inwestorów w audycji "Po pierwsze ekonomia" radiowej Jedynki (Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

- Polska odnotowała piątą największą liczbę projektów inwestycyjnych ogłoszonych przez inwestorów zagranicznych w Europie. Równocześnie Polska zajęła drugie miejsce pod względem miejsc pracy jakie z tymi inwestycjami mają się wiązać. Warto również odnotować, że region Europy Środkowo-Wschodniej, w którym Polska jest niekwestionowanym liderem, odnotowaliśmy największy awans na świecie zajmując trzecie miejsce obok Chin na podium - mówi dr Marek Rozkrut, Partner i Główny Ekonomista EY.

W 2016 r. w naszym kraju ogłoszono 256 nowych projektów Bezpośrednich Inwestycji Zagranicznych. To imponujący wzrost o 21 proc. rok do roku.

Polacy są dobrymi pracownikami

A zagranicznych inwestorów do polski przyciągają przede wszystkim dobrze wyszkolone kadry.

- Inwestorzy wybierają Polskę nie tylko z powodu trochę niższych kosztów pracy niż w innych krajach, ale przede wszystkim wysokiej jakości pracy - mówi Marcin Chludziński, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu.

REKLAMA

Ważne jest nastawienie polityczne

Inwestorzy, oprócz dostępności do kadr, bardzo skrupulatnie weryfikują też jakie są warunki logistyczne oraz to,  na jakie zachęty inwestycyjne w danym kraju mogą liczyć.

- Wsparcie na badania i rozwój, wsparcie na inwestycje. Zwolnienia z podatków dochodowych. Dotacje rządowe na miejsca pracy. Szczególnie przy dotacjach, to nie do końca chodzi o ich wartość, chodzi o to, żeby był dialog z administracją rządową, żeby mieć poczucie, że jest się mile widzianym w danym kraju - mówi Paweł Tynel, Partner w EY.

Nie tylko nowe miejsca pracy

Polsce powinno zależeć na nowych inwestycjach zagranicznych - bo te oznaczają nowe miejsca pracy.

Tylko w ubiegłym roku dzięki BIZ powstały co najmniej 22 tysiące nowych miejsc pracy.

REKLAMA

- Każda inwestycja to nowe miejsca pracy, często również transfer nowych technologii. Polacy w takich zakładach nabywają kompetencje pracując na bardzo zaawansowanym technologicznie sprzęcie – wyjaśnia.

Ryzyko polityczne

Barierą, która zniechęcać może inwestorów do pojawienia się w naszym kraju jest niestabilność otoczenia regulacyjnego i społecznego.

- Niepewność co do warunków prowadzania działalności gospodarczej jest oceniany przez inwestorów jako istotne ryzyko. Oczywiście trzeba pamiętać, że relatywnie na tle Europy niestabilność polityczna także występuje m.in. z powodu brexitu i zmieniającego się układu sił politycznych - dodaje ekspert.

Równocześnie, niemal połowa ankietowanych (48 proc.) oczekuje poprawy atrakcyjności naszego kraju w najbliższych trzech latach.

REKLAMA

Dominik Olędzki, abo

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej