Jest szansa, że kartą będziemy mogli płacić wszędzie
Płatności bezgotówkowe w Polsce będą coraz powszechniejsze. Jeszcze w tym roku uzyskamy możliwość zapłaty za mandat kartą.
2017-06-01, 16:41
Posłuchaj
Płatności bezgotówkowe od kwietnia na szerszą skalę wprowadzają też urzędy.
− Im więcej możliwości, tym ten rynek będzie się szybciej rozwijać - mówi Janusz Diemko, prezes CRE Polskie ePłatności.
Jak podkreśla, gdy ludzie przyzwyczajają się do korzystania z kart w jakimś punkcie, to liczba transakcji rośnie wszędzie tam, gdzie zauważą terminal.
Karta poprawi ściągalność mandatów?
Możliwość zapłacenia za mandat kartą poprawi też ściągalność mandatów.
Jak zauważa gość Polskiego Radia 24, wiele osób przyjmie to z zadowoleniem – ułatwi dokonywanie płatności, pilnowania terminów.
REKLAMA
Dodatkową zachętą - zdaniem eksperta - powinno być obniżenie wysokości kary przy płatności bezgotówkowej. − Gdyby kierowca wiedział, że za zapłacenie kartą mandatu otrzyma zniżkę, mówi gość Polskiego Radia.
I podkreśla, że koszty ściągania mandatów są bardzo wysokie.
Płatności bezgotówkowe we wszystkich punktach handlowych?
Rząd chce też wprowadzić obowiązek przyjmowania płatności bezgotówkowych we wszystkich punktach handlowych. Nad odpowiednimi rozwiązaniami pracuje obecnie Ministerstwo Rozwoju.
Gość Polskiego Radia wyjaśnia, będzie to program rządowy finansowany przez sektor płatniczy – Visa, MasterCard i agentów.
− Tak aby finansować pierwszy rok terminali za darmo, dla punktów gdzie jest kasa fiskalna, ale nie ma terminala, wyjaśnia gość PR24.
Jak dodaje, to spowoduje, że liczba terminali wzrośnie z pół miliona obecnie, do 1-1,2 miliona, a świadomość konsumentów, że kartą można już płacić wszędzie sprawi, że wzrośnie liczba transakcji.
− Wymóg posiadania terminala tam, gdzie jest kasa fiskalna powinien eliminować szarą strefę, spowoduje wzrost transakcji, dodaje Janusz Diemko.
Spółka CRE Polskie ePłatności chce umocnić swoją pozycję na rynku obrotu bezgotówkowego.
REKLAMA
Sfinalizowała właśnie transakcję zakupu części biznesu Kolportera. Chodzi o sieć terminali płatniczych, za pomocą których akceptowane są karty płatnicze, sprzedawane są doładowania np. kart prepaid czy realizowane płatności za rachunki.
Karolina Mózgowiec, jk
REKLAMA